Nem kapott bizalmat kedden a cseh képviselőháztól a Mirek Topolánek vezette polgári demokratikus kisebbségi kormány. A név szerinti bizalmi szavazáson összesen 195-en voksoltak, 96-an igennel, 99-en nemmel. A kabinetet a polgári demokraták 80, a kereszténydemokraták 10 és a zöldek 6 képviselője támogatta. Az 1989-es rendszerváltás után ez az első eset, hogy egy cseh kormány nem kapott bizalmat a képviselőházban. Ez azt jelenti, hogy a hatályos törvények szerint a Topolánek-kormánynak be kell nyújtania lemondását.
A kormányfő maga nem szavazott, mert egy szociáldemokrata képviselő betegsége miatt nem vehetett részt az ülésen. A cseh parlamentben ilyen esetben az a szokás, hogy az ellentábor egyik képviselője is tartózkodik a szavazástól, vagy kivonul az ülésteremből. Rajta kívül azonban három kereszténydemokrata képviselő is elmulasztotta a voksolást. A szociáldemokraták és a kommunisták egységesen a kormány ellen szavaztak.
A kormányfő a szavazás után bejelentette, hogy várhatóan október 11-én nyújtja be lemondását, de közölte, bízik abban, hogy újra ő kap kormányalakítási megbízást az államfőtől. Ebben bízik ugyanakkor Jirí Paroubek volt szociáldemokrata kormányfő is, aki úgy véli, hogy a második kormányalakítási kísérlet őt mint a választáson második helyen végzett párt elnökét illetné meg. Hogy melyikük is lesz az új miniszterelnök, október végéig biztosan nem derül ki, Václav Klaus államfő titkára szerint ugyanis az elnök megvárja a részleges szenátusi és helyhatósági választásokat, amelyekre október 20-21-én kerül sor.
A jelenleg ázsiai körúton lévő Václav Klaus titkára már közölte, hogy az államfő elfogadja Topolánekék lemondását, de ügyvezető államfőként hivatalában maradásra kéri majd. A köztársasági elnök titkára ugyanakkor azt is közölte, hogy Klaus ezúttal aktívabb lesz a tárgyalásokon. Megfigyelők szerint Klaus azt szeretné, ha az ODS és a CSSD megegyeznének, valamiféle nagykoalíciót alakítanának, ami növelné az ő személyes esélyeit a 2008-ban sorra kerülő elnökválasztáson.
A cseh politikai válság oka a végletekig kiegyensúlyozott parlamenti erőviszonyokban rejlik: a június eleji választásokon ugyanis 100-100 képviselői helyet szerzett magának a két rivális - jobb- és baloldali - pártszövetség. A legfrissebb hírek szerint ugyanakkor ez megdőlni látszik, mert a jobboldali Libor Ambrozek, volt környezetvédelmi miniszter jelezte: bizonyos feltételek mellett hajlandó lenne támogatni a baloldali Jirí Paroubeket. Kérdés, mi a helyzet azzal a két másik kereszténydemokrata képviselővel, akik Ambrozekkel együtt szándékosan távolmaradtak a szavazástól, megbontva a kiegyensúlyozott erőviszonyokat.
A cseh gazdaság eddig még nem sínylette meg a patthelyzetet. Elemzők szerint ugyanakkor egyre sürgetőbb lenne kidolgozni az egészségügy, a közkiadások és a nyugdíjrendszer reformját, hogy időben bevezethessék az eurót. A keddi bizalmi szavazás nyomán kismértékben gyengült a korona.
MTI/[origo]