Lengyelek százezreinek okozhat fejfájást az ügynökösdi

Vágólapra másolva!
Négyszázezer embernek kell majd igazolást kérni arról, hogy tiszta-e a múltja, nem volt-e ügynök az előző rendszerben - egy új lengyel jogszabály szerint Az erről szóló törvényt hétfőn írta alá Lech Kaczynski államfő. A törvény értelmében a magas rangú állami tisztségviselőktől az iskolaigazgatókig mindenkinek tisztáznia kell magát.
Vágólapra másolva!

Lech Kaczynski lengyel államfő aláírta hétfőn azt a törvényt, amelynek alapján 400 ezer embernek kell igazolást szereznie arról, tiszta-e a múltja, azaz együttműködött-e vagy sem az egykori kommunista titkosrendőrséggel.

A három hónap múlva hatályba lépő törvény azokra a magas rangú állami tisztségviselőkre és köztisztviselőkre, az állami tulajdonú vállalatok vezetőire, az iskolaigazgatókra, az egyetemi tanárokra, a diplomatákra és újságírókra terjed ki, akik 1972. augusztus 1-je előtt születtek. Nekik kötelességük lesz a kommunista titkosszolgálatok dokumentumait kezelő Nemzeti Emlékezet Intézetétől (IPN) igazolást kérni arról, hogy kapcsolatban álltak-e vagy sem a kommunista rendszer titkosszolgálataival. Az IPN által esetleg ügynöknek minősített személyek bíróságnál fellebbezhetik meg a döntést.

Lech Kaczynski ugyanakkor jelezte, hogy három héten belül kezdeményezi a törvény módosítását. Azt szeretné elérni, hogy a törvény tartalmazza a kollaboráns, az együttműködő fogalmában a különbözőségeket. Emellett szeretné, hogy az érintettek először becsületbeli alapon, önként nyilatkozzanak, mivel az IPN egyidejűleg nem tud megbirkózni minden kérelemmel.

A jelenleg érvényes törvény alapján csak a képviselők, a szenátorok, a miniszterek és köztisztviselők - összesen 27 ezren - kötelesek nyilatkozni arról, hogy együttműködtek-e a kommunista titkosszolgálatokkal. Az esetleges beismerés nem von maga után automatikus szankciókat, de ha valakit hazugságon érnek, akkor hat évig nem tölthet be közhivatalt.

A lengyel parlament alsóháza július 21-én fogadta el az új törvényt. Ellenzéki oldalról azzal az érvvel bírálták az új jogszabályt, hogy a hiányos, vagy éppen téves adatokat tartalmazó dokumentumok teljes életpályákat tehetnek tönkre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!