Egy magas rangú izraeli illetékes nyilatkozata szerint nem Haníje hazatérését akarták megakadályozni az átkelő lezárásával, hanem azt, hogy ne tudja bevinni a pénzt a palesztin területekre. A névtelenül nyilatkozó forrás azt mondta, izraeli értesülések szerint a pénzt a Hamász megerősítésére vagy pedig terrorista cselekmények támogatására szánták. Biztonsági források szerint 35 millió dollár készpénz volt Haníjénél kézitáskákban.
Az iszlám alapokon álló, radikális Hamász vezette palesztin kormány az ellene irányuló nemzetközi gazdasági szankciók miatt nem tud fizetni mintegy 165 ezer alkalmazottjának.
Az átkelő gázai övezeti oldalán a Hamász több száz - egyes források szerint mintegy kétezer - tagja várta a miniszterelnököt, köztük több tucat fegyveres. Miután megtudták, hogy Haníje nem lépheti át a határt, a fegyveresek a levegőbe lövöldözve megrohamozták és megszállták az átkelő helyiségeit.
Egyiptomi források szerint néhány órával azután, hogy Haníjét feltartóztatták a határon, Izrael és a közvetítő Egyiptom megállapodott egy kompromisszumban, amelynek értelmében a palesztin miniszterelnököt átengednék a rafahi átkelőn, a nála lévő jelentős pénzösszeget azonban egyelőre egy egyiptomi bankban kellene hagynia. E bank vállalja, hogy átutalja a pénzt a Palesztin Hatóságnak az Arab Ligán keresztül.
A lövöldözés miatt azonban az európai uniós megfigyelők elhagyták az átkelőt, és közölték, hogy nem térnek vissza péntekig, amikoris újra megnyitják a terminált. Egy nemzetközi megállapodás értelmében az átkelő forgalom csak a megfigyelők jelenlétében bonyolódhat, ezért távollétükben a palesztin miniszterelnök sem lépheti át a határt jogszerűen.
Néhány órával az első lövésváltás után, az elhúzódó egyeztetések alatt újabb lövöldözés robbant ki. Szemtanúk szerint ezúttal a határ egyiptomi oldalára nyitottak tüzet a Hamász-tagok, az egyiptomi határőrök és a Hamásszal rivális Fatah mozgalomhoz tartozó palesztin elnöki testőrség tagjai viszonozták a lövéseket. A beszámolók szerint a fegyveresek törtek-zúztak a terminál területén, számítógépeket és bútorokat törtek össze. Egészségügyi források szerint 18-an megsérültek a lövésváltásban.
Haníje két hétig volt távol. Útja során Iránt, Katart, Szudánt és más térségbeli országokat keresett fel, ahol pénzügyi támogatást próbált gyűjteni kormánya számára. A tervezettnél két héttel korábban tért haza, a palesztin belpolitikában kialakult feszültség miatt szakította félbe útját.