A Hágai Nemzetközi Bíróság ügyésze megnevezte a szudáni Darfúr térségében elkövetett állítólagos háborús bűnök gyanúsítottjait. Eddig Ahmed Haroun szudáni huminatárius ügyi miniszert, és az Ali Kusaib néven is ismert, Ali Muhammad Ali Abd al-Rahman dzsandzsavíd milíciavezért gyanúsították meg azzal, hogy közük van a vérengzéshez.
Az ügyészség reménye szerint a háborús bűnökkel gyanúsítottak listájának ismertetésével egy lépéssel előbbre juthat az igazságszolgáltatás, a négy éve kirobbant, csaknem 200 ezer életet követelő darfúri konfliktus ügyében.
A lista átadása várhatóan feldühíti a szudáni kormányt, amely nem ismeri el a bíróság fennhatóságát az ügyben, mondván, a helyi igazságszolgáltatás is képes bíróság elé állítani a gyanúsítottakat. A vádemelés emiatt nehézségekbe ütközhet, amíg a jelenlegi rezsim van hatalmon Khartumban - mondta a BBC hágai tudósítója.
Khartum tagad
A több százezer halálos áldozat mellett, Darfúrból több mint 2 millióan menekültek el a konfliktus kezdete óta. Több nemzetközi jelentés és szakértő is a szudáni kormányhoz köti az arab dzsandzsavíd milíciák brutalitás cselekedeteit.
A BBC szudáni tudósítója szerint jól dokumentáltak a darfúri falvak elleni támadások, és nem kétséges, hogy a milícia fegyvereket és járműveket kapott a lázadók leveréséhez. Omar al-Basir szudáni elnök azonban tagadja, hogy közük lenne a dzsandzsavíd milíciák akcióihoz és azt mondta, hogy a konfliktus méretét nagymértékben eltúlozzák az Egyesült Államok és a nyugati kormányok.
Gyilkosság, kínzás, erőszak
Luis Moreno-Ocampo főügyész két évet töltött az ENSZ tényfeltáró csoportja által összegyűjtött adatok vizsgálatával, miután a Biztonsági Tanács megszavazta, hogy adják neki át az emberiség elleni bűntettekkel vádoltak, 51 nevet tartalmazó listát. A főügyész gyilkosság, kínzás, erőszak, rablás, erőszakos kitelepítés és üldöztetés miatt nyomozott.
"Reméljük, hogy a bíróság munkájával véget érhet a darfúri elkövetők büntetlensége. Azt is reméljük, hogy hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a jövőben ne lehessen ilyen bűncselekményeket elkövetni a régióban" - mondta Moreno-Ocampo a BBC-nek. A Hágai Nemzetközi Bíróság eljárását emberjogi csoportok is bírálták, mert a tényfeltárás jelentős részét Szudánon kívül végezték, a rossz biztonsági helyzet miatt.