A washingtoni Holokauszt múzeumban mondott beszédében Bush kijelentette: több időt ad Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak az Omar Haszan Ahmed el-Besir szudáni elnökkel folytatandó tárgyalásokra. Hozzátette ugyanakkor, hogy türelme fogytán van.
"Besir elnöknek meg kell ragadnia az utolsó esélyt azzal, hogy válaszol a világszervezet vezetőjének javaslataira és teljesíti a nemzetközi közösség követeléseit." Engedélyeznie kell az ENSZ támogató erőknek a telepítését, az ENSZ és Afrikai Unió békefenntartóinak odavezénylését, be kell szüntetnie a fegyveres törzsi csoportok támogatását, tárgyalnia kell a felkelők vezetőivel és meg kell engednie, hogy a humanitárius segélyek eljussanak a dárfúri emberekhez - sorolta a követeléseket Bush, s megjegyezte, "amennyiben Besir nem teljesíti vállalt kötelezettségeit, az Egyesült Államok lépni fog".
A dárfúri konfliktus hátterében alapvetően a helyi fekete bőrű, földműves lakosság és a nomád arab törzsek közti torzsalkodások állnak, amelyek tétje a föld és a vízlelőhelyek használata. A mostani válság 2003 februárjában kezdődött, amikor a helyi fekete bőrű, földműves lakosság egyes fegyveres csoportjai harcokba keveredtek a kormány hadseregének alakulataival és a kormány által támogatott nomád arab törzsi milíciák fegyveres osztagaival.
Nemzetközi emberjogi és humanitárius szervezetek adatai szerint a nomád arab törzsi milíciák - a dzsandzsavíd milíciák - terrorizálják a helyi földműves lakosságot, öldöklés, nemi erőszak, fosztogatás jellemzi tevékenységüket.