A szavazatok 31,18 százalékával Nicolas Sarkozy, a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) jelöltje és 25,87 százalékával Ségolene Royal, az ellenzéki Szocialista Párt (PS) jelöltje jutott be a francia elnökválasztás május 6-án tartandó második fordulójába, a belföldi szavazatok összeszámlálását követő, előzetes eredmények szerint. Sarkozy vártnál nagyobb arányú vezetése még nem biztosítja a győzelmet: a második forduló Sarkozy ellenes népszavazássá is válhat - vélik az elemzők.
Sok múlik azon, felszólítja-e szavazóit valamelyik jelölt támogatására Francois Bayrou, a Francia Demokrácia Uniójának (UDF) jelöltje. Bayrou a harmadik helyen végzett 18,55 százalékkal. Őt követi az öt évvel ezelőtt a második fordulóba jutott szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen, aki ezúttal a negyedik helyre szorult vissza a szavazatok 10,51 százalékával, ami az előzetes várokozásoknál kevesebb.
Meglepetést nem is az eredmény, inkább a hatalmas részvételi arány jelentett: az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében még soha ennyien nem vettek részt a francia elnökválasztás első fordulójában. A választásra jogosult valamivel több mint 44,5 millió francia állampolgár 84,6 százaléka adta le szavazatát vasárnap este 8 óráig.
Ez azért is váratlan, mert a francia elnökválasztások első fordulójában a részvételi arány az elmúlt 26 évben csökkenő tendenciát mutatott, öt évvel ezelőtt rekordméretű volt a távolmaradás. Akkor este 8 óráig csak a választók 73 százaléka vonult az urnákhoz, és Jacques Chirac hivatalban lévő államfő végzett első helyen 19,88 százalékkal.
A franciaországi 64 ezer szavazóhelyiség többsége este 6 órakor zárt be, de 106 településen este 7 óráig, a szavazóhelyiségek negyedében - Párizsban és környékén, a nagyobb vidéki városokban és 52 kisebb településen - pedig este 8 óráig adhatták le a franciák szavazataikat. A nagy részvételre való tekintettel a választási bizottság engedélyezte, hogy a szavazóhelyiségek előtt sorban állók este 8 óra után is folytathassák a szavazást.
A mostani választás az első, amelyen a szavazók egy része - mintegy másfélmillióan - elektronikus szavazógépet használ. A módszert a szocialisták és más ellenzéki erők is bírálták, mivel megbízhatatlannak tartják. Az elektronikus szavazást egyébként 2003-ban engedélyezte az akkori belügyminiszter, Nicolas Sarkozy.
A győztes, a majdani új elnök Jacques Chirac államfő helyébe lép, aki két perióduson keresztül, 12 évig állt Franciaország élén. Chirac március 11-én jelentette be hivatalosan, hogy negyven, a francia politika első vonalában eltöltött év után visszavonul.