A brit miniszterelnöki hivatal megerősítette: Tony Blair kormányfő csütörtökön bejelentette távozásának menetrendjét minisztereinek és közép-európai időben, 1-kor a nyilvánosságot is tájékoztatja terveiről választókörzetében, Sedgefieldben, ahol 1994-ben megkezdte a Munkáspárt elnöki székéért folytatott kampányát. A Times a június 22-ét követő napokra teszi tényleges távozását.
"Megindító pillanat" volt - mondta Margaret Beckett külügyminiszter a délelőtti kabinetülésről. Peter Hain északír ügyekért felelős miniszer szerint baráti és bajtársias hangvételű volt Blair tájékoztatója, "elég sok nevetéssel". "Nem akart nagy felhajtást" - mondta.
Blair hivatalosan azt jelenti be, hogy távozik a Munkáspárt és így a párt képviselő-csoportjának éléről, amivel a brit szokásjog alapján automatikusan ügyvezető kormányfővé válik. Utódjáról a párt dönt, az átmeneti időszak várhatóan 7 hetet vesz majd igénybe - írja a BBC. A legesélyesebb jelölt a pártelnöki és kormányfői posztra Gordon Brown pénzügyminiszter.
Búcsúzik a világtól is
Blairt azonban várhatóan nem sokat látják majd a Downing Street 10-ben, ugyanis 6 hetes világkörüli turnéval zárja 10 éves miniszterelnökségét - írja a Times. A búcsú út pénteken kezdődik: Párizsba utazik, hogy Nicolas Sarkozy, megválasztott francia köztársasági elnökkel találkozzon.
A jövő héten várhatóan utoljára utazik Washingtonba miniszterelnökként, hogy elköszönjön George Bush amerikai elnöktől, akivel ápolt szoros kapcsolatait okolják sokan, korai távozásáért. Május végén Afrikába megy, amelynek megsegítése miniszterelnökségének egyik fontos célkitűzése volt: Dél-Afrika mellett több országot is felkeres majd - írja a Times.
Június 6-8-ig a legfejlettebb ipari államokat és Oroszországot tömörítő G8-cak, németországi csúcstalálkozóján lesz Heiligendammban. Utolsó európai uniós csúcstalálkozója június 21-22-én lesz Brüsszelben, ahol az európai alkotmány újjáélesztését próbálja majd megakadályozni. Várhatóan néhány nappal ezt követően távozik hivatalából - írta a brit lap.
A Blair távozása körüli huzavona közel egy éve tart. A tavaly tavaszi helyhatósági választásokon elszenvedett munkáspárti vereség után fordult Blair ellen a párt belső ellenzéke. Blair tavaly ősszel közölte, hogy egy éven belül távozik posztjáról, majd a május eleji helyhatósági választások előtt ismét találgatások kezdődtek távozása kapcsán.