Egy rendelettel átvette a hatalmat Ukrajna 40 ezer fős belügyi erői felett Viktor Juscsenko ukrán elnök az ország nemzetbiztonsági érdekeire hivatkozva. A belügyminisztérium szóvivője azonban azt mondta, az elnök jogilag nem tehet ilyet.
Jucsenko lépésére egy nappal azt követően került sor, hogy csütörtökön a rohamrendőrség - Vaszil Cusko belügyminiszter utasítására - elfoglalta a Juscsenko által kirúgott, Szvjatoszlav Piszkun főügyész irodáját. Emiatt az ügyvezető főállamügyész hivatali visszaélés gyanújával bűnvádi eljárást indított Vaszil Cusko belügyminiszter ellen, aki puccskísérletnek nevezte a főügyész leváltását.
Juscsenko azt mondja, azért váltotta le Piszkun főügyészt, mert a törvény előírásainak megfelelően nem volt hajlandó lemondani parlamenti mandátumáról. Piszkun viszont azt mondja, azért rúgták ki, mert nem volt hajlandó végrehajtani azt az elnöki rendeletet, amely három alkotmánybíró elleni nyomozásra utasította. Az alkotmánybírákat még április elején váltotta le Juscsenko, de nem voltak hajlandók távozni.
Az egyre nagyobb belpolitikai feszültséget okozó adok-kapok Juscsenko elnök és fő riválisa, Viktor Janukovics miniszterelnök, illetve híveik között már hónapok óta tart. Juscsenko április 2-án feloszlatta a parlamentet, és előrehozott választásokat jelentett be. Janukovics eleinte tiltakozott a lépés miatt, de később beleegyezett a választásokba. Időpontot azonban még nem jelöltek ki.
Juscsenko eredetileg azt mondta, hogy májusban lesznek a választások, de később június 24-ére halasztotta a voksolást, miután a Juscsenko- és a Janukovics-párti tüntetők az utcákra vonultak. Juscsenko és Janukovics 2004 óta folytatnak elkeseredett párbajt egymással, amikor Juscsenko - többezres kijevi tüntetéssel - elérte, hogy ő és ne a győzelmet magáénak mondó Janukovics legyen Ukrajna elnöke.