Vasárnap reggeli adatok szerint többb mint 400 rendőr sebesült meg szombaton délután Rostockban a fejlett ipari államokat és Oroszországot tömörítő, G8-csoport küszöbön álló csúcstalálkozója, illetve a globalizáció ellen tiltakozó tüntetők, valamint a biztonság védelmére kivezényelt rendőrök között kitört összetűzések során.
Szombaton délután a tüntetők egyes csoportjai gyújtópalackokkal, kövekkel és festékkel töltött zacskókkal dobáltak meg rendőrautókat, többet felgyújtottak, illetve felborítottak. Szélsőbaloldali autonóm csoportok több helyütt barikádokat emeltek, a rendőrök könnygázt és vízágyúkat vetettek be ellenük, és utcai összecsapások voltak.
A rostockiak többsége az erőszakos cselekményektől tartva már szombaton valósággal elmenekült az északnémet kikötővárosból, ahol a hatóságok vasárnap délelőtt kezdték meg a károk helyreállítását, illetve az erőszakos cselekmények nyomainak eltakarítását. A rendőrség hivatalos közlése szerint a városban helyreállt a nyugalom.
"A radikális tüntetők mindent szétzúznak, ami az útjukba kerül" - mondta Karsten Wolff rendőrségi szóvivő. A rendőrök közül 433-an sebesültek meg, 30-en súlyosan. Több a sebesült a szélsőbaloldali tüntetők között is, a demonstráció szervezői szerint közülük 520-an sérültek meg, 20-an súlyosan. A rendőrség 125 embert vett őrizetbe.
Élesen elítélte az erőszakos akciókat Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány belügyminisztere. A konzervatív politikus nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy mintegy kétezer tüntető "brutális cselekedeteivel" lerombolta több tízezer tiltakozó békés megmozdulásának képét. A miniszter - és több más politikus is - a történtek után különösen jogosnak és indokoltnak nevezte az amúgy hatalmas vitát kiváltó biztonsági intézkedéseket, amelyek összköltsége vasárnapi értesülések szerint mintegy 100 millió euró.
A hatóságok becslése szerint szerte kora délutánig mintegy ötvenezer tüntető érkezett, részben külföldről az észak-németországi kikötővárosba a "Lehetséges egy másik világ" jelmondattal meghirdetett demonstrációra. A szervezők szerint mintegy nyolcvanezren gyűltek össze. A rostocki megmozdulásokban az Greenpeace környezetvédelmi szervezet, az Attac elnevezésű nemzetközi globalizáció-ellenes mozgalom németországi szárnya és különböző szélsőbaloldali csoportosulások vesznek részt. Az erőszakra hajlamos tüntetők nagy része a zavargásoktól sújtott városban maradt, ezért a német rendőrség erősítést vezényelt Rostockba.