A Biztonsági Tanács 15 tagjának nagyköveteivel tartott havi munkaebéd után a főtitkár közölte, hogy nem született döntés a kérdésben.
"Ez olyan elgondolás, amelyhez fel kell mérni a lehetőségeket, és erről folytattam röviddel ezelőtt eszmecserét a Biztonsági Tanács tagjaival" - mondta Ban Ki Mun. Ban közölte, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök kedden telefonbeszélgetés során vetette fel a nemzetközi erő felvonultatásának kérdését, és Ehud Olmert izraeli kormányfő "szintén felvetette a kérdést". Mint mondta, további részletek tisztázására van szükség az érintett országokkal.
A javaslat azután született, hogy a két rivális palesztin szervezet, az Abbász vezette Fatah és az iszlamista Hamász között ismét fellángoltak a harcok a Gázai övezetben, amelyek révén a Hamász a jelek szerint közel áll ahhoz, hogy ellenőrzése alá vonja az izraeli katonák és telepesek által 2005-ben kiürített területet.
Javier Solana, az Európai Unió külpolitikai főképviselője szerdán Brüsszelben közölte, hogy az EU fontolóra venné részvételét egy olyan nemzetközi erőben, amelyet a Gázai övezet és Egyiptom határvidékére vezényelnének.
Olaszország amely jelentős szerepet játszik a libanoni ENSZ-békefenntartó erőben, szintén közölte, hogy megfontolja békefenntartók Gázába küldését, ha a palesztin kormány segítséget kér a Hamász és a Fatah közötti harc beszüntetéséhez.
Az EU soros elnöki tisztét betöltő Németország közleményében szerdán a "lehető legkeményebben elítélte a törvénytelen milíciák által a nemzeti biztonsági erők ellen elkövetett támadásokat", és a polgárháború megelőzésére szólította fel valamennyi érintett felet.
Szerdán huszonnégyen vesztették életüket a palesztin belviszály következtében, ezzel június 7. óta 74-re nőtt a rivális palesztin szervezetek közötti harcok áldozatainak száma.