Kihallgatásra idézték be Jacques Chirac volt francia elnököt - jelentette be ügyvédje, Jean Veil. A volt államfő elnöki mentelmi joga a múlt héten ért véget, és az ügyészség most azokban a korrupciós botrányokban akarja meghallgatni, amelyek párizsi polgármesterségének idejére, 1977 és 1995 közé estek. Beosztottai közül többeket már felfüggesztett börtönbüntetésre és nagy összegű pénzbüntetésre ítéltek - írja a The Times.
A nanterre-i vizsgálóbírók elsősorban a látszatfoglalkoztatási rendszerről akarják faggatni, amely a párizsi városházán működött a gyanú szerint. Az azóta átalakult, gaullista RPR-pártjának 460 munkatársa - a nyomozók szerint - a városházától kapott fizetést 1983 és 1998 között, jóllehet a párt teljes állásban alkalmazta őket. A látszatfoglalkozatás miatt Alain Juppét, Chirac helyettesét és későbbi miniszterelnökét, 2004-ben 14 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, és egy évre eltiltották a közügyektől.
A vizsgálat szintén kiterjed arra, hogy a múlt hónapban, 12 év után leköszönt elnök felesége, Bernadette Chirac, és esetleg maga a volt államfő nem kapott-e ingyen repülőjegyeket barátjuktól, egy azóta megszűnt légitársaság járataira. Jogi szakértők szerint azonban a 74 éves Chiracot valószínűleg soha nem állítják bíróság elé egykori államfői státusa miatt és mert sok esetleges vád azóta elévült. A kihallgatás szégyenét vélhetően így sem úszhatja meg - írja a The Times.
Az esetleges jogi eljárás súlyosan nyomasztja a most nyugdíjba vonult egykori elnököt - mondták munkatársai a francia sajtónak. Hangulatán nem javított az sem, amikor Francois Fillon francia miniszterelnök a múlt héten azt nyilatkozta, hogy Chirac mentelmi jogának vége azt jelenti, hogy "ő is ugyanolyan felelősséggel tartozó polgár, mint bárki más". Veil tagadta, hogy már kitűzték a kihallgatás időpontját, de azt mondta: a volt elnök rendelkezésre fog állni.
Chirac ugyanakkor nem volt hajlandó eleget tenni az idézésnek, hogy tisztázza: volt-e köze az úgynevezett Clearstream-ügyhöz. A neve ellenére (tiszta folyam) igencsak zavaros, két éve kirobbant botrányban állítólag az azóta elnökké választott Nicolas Sarkozy és más közszereplők besározása volt a cél. Azóta kiderült, hogy Sarkozynek és több más, meggyanúsított közszereplőnek nem volt titkos bankszámlája a Clearstream nevű luxemburgi banknál. Többek ellen bűnügyi eljárás indult.