Az EU néhány nappal ezelőtt határozta el, hogy párbeszédet kezdeményez, rendezni próbálja Kubához fűződő kapcsolatait. A múlt héten javasolta Havannának: küldjön delegációt Brüsszelbe, hogy a fagyos viszony felmelegítéséről tárgyaljon EU-illetékesekkel. Feltételként szabta azonban, hogy az emberi jogok kubai helyzetének is szerepelnie kell a tárgyalások témái között. Ugyanakkor nem oldotta fel szankcióit, amelyeket 2003-ban rendelt el a karib-tengeri szigetország ellen 75 kubai ellenzéki elítélése miatt. (2005-ben felfüggesztette ugyan az unió némelyik büntető intézkedés alkalmazását, de nem törölte el a szankciókat.)
A kubai vezető a Granma központi pártlapban megjelent cikke szerint a szankciók feloldása előtt szó sem lehet a kapcsolatok rendezéséről. A havannai külügyminisztérium már korábban visszautasította a javaslatot, ugyancsak azzal indokolva a dolgot, hogy amíg érvényben vannak a szankciók, Kuba nem hajlandó tárgyalni.
Castro bírálta a világszervezetet, amiért a közel-keleti ügyekben közvetítő "kvartett" megbízottjává nevezte ki Tony Blairt, Nagy-Britannia frissen leköszönt kormányfőjét. "Éppen abban a térségben kellene (Blairnek) békét közvetítenie, ahol nagymértékben hozzájárult az Egyesült Államok egy katasztrofális háborújához" - írta.