Bombázást, házak felgyújtását, falurombolást, lefejezést, vérben fekvő embereket, összeláncolt nőket és tömegsírokat ábrázoló, 500 gyerekrajzot adnak át a Nemzetközi Bíróságnak (ICC) bizonyítékként a szudáni kormányerők és a hozzájuk hű, arab dzsandzsavíd milíciák darfúri vérengzéseiről.
A rajzokon látszik, hogy a darfúriak mindössze dárdákkal és íjakkal tudtak védekezni az állig felfegyverzett katonák ellen. A szudáni kormány tagadja a vérengzést. A gyerekrajzokon szereplő helikoptereken és tankokon a szudáni zászló látható, és a támadók mindig világos bőrűek, míg az áldozatok feketék.
A gyerekek - köztük nyolcévesek - rajzos vallomásai akkor készültek, amikor a Waging Peace nevű civilszervezet zsírkrétákat és papírt adott a menekült gyerekeknek, hogy elfoglalják magukat, amíg interjút készítenek édesanyáikkal. Közel 250 ezren menekültek a Szudánnal szomszédos Csádba a darfúri atrocitások elől.
A Waging Peace nevű szervezet most átadja a rajzokat az ICC-nek, amely szerintük meggyőzően cáfolja a szudáni kormány állítását. Az ICC eddig két háborús bűnökkel gyanúsított szudánit nevezett meg, de nincs garancia rá, hogy Szudán átadja a gyanúsítottakat a bíróságnak.
Egyikük Ahmed Muhammed Harun, a Darfúrért felelős volt szudáni belügyi államtitkár, aki most a humanitárius ügyek minisztere, és Ali Abd-al-Rahman, az egyik dzsandzsavíd milícia vezetője. Kedden az ENSZ támogatta a brit-francia határozati javaslatot, amelynek alapján 26 ezer fős, közös ENSZ-Afrikai Unió békefenntartó erőt küldenek Darfúrba.
Brit illetékesek azt mondják, ez csak az első lépés. Ugyanakkor aggodalmuknak adtak hangot, hogy az arab többségű khartoumi kormány megpróbálja késleltetni az ENSZ-rendezést. A darfúri vérengzésekben több mint 200 ezren haltak meg és több mint 2 millióan kényszerültek menekülésre.
Egy darfúri gyerekrajz az ötszázból