Moammar Kadhafi fia egy lapinterjúban azt mondta, hogy Líbia "talán zsarolta" az Európai Uniót az öt bolgár ápolónő és palesztin orvos kiszabadításának ügyében. Szeif al-Iszlám Kadhafi a Newsweek nemzetközi kiadásának egy kérdésre azt mondta: "Talán zsarolta, de az európaiak is zsarolták Líbiát. Ők szabták meg a játékszabályokat ebben az immorális játszmában, és most ennek kénytelenek megfizetni az árát".
Párizs szerepe az öt bolgár ápolónő és a palesztin orvos kiszabadításában vitákat és találgatásokat váltott ki, hogy Franciaország mit adott cserébe Líbiának. A franciaországi bírálatokra reagálva Nicolas Sarkozy elnök kijelentette, hogy Párizs nem kínált semmiféle ellenszolgáltatást.
Egy másik kérdés nyomán az ifjabb Kadhafi kijelentette, hogy a franciák több száz millió eurós támogatást helyeztek kilátásba a líbiai egészségügyi szektor számára. Csupán Bengázi kórházának felújítására nem kevesebb mint 300 millió eurós támogatást vállaltak - mondta.
Bengázi kórházában történt a tömeges HIV-fertőzés, amelyért a líbiai hatóságok a bolgár ápolónőket és a palesztin orvost tették felelőssé, holott nemzetközi szakértők szerint a katasztrofálisan rossz higiéniai viszonyok számlájára írható az eset.
Közvetlenül a bolgár egészségügyi dolgozók kiszabadulása után Sarkozy Líbiába utazott. Látogatása alatt Tripoli és Párizs megállapodást írt alá egy tengervíz sótalanítására szolgáló líbiai atomerőmű közös építéséről. Kevéssel később pedig a jelentős francia részvétellel működő EADS európai repülő-, űr- és védelmi ipari cégcsoport írt alá 168 millió euró (42 milliárd forint) összértékű szerződést Tripoliban Milan típusú páncéltörő rakéták szállításáról.