"Arra kérik, hogy valljon be olyan bűnöket, amelyeket nem követett el" - utasította vissza a junta tárgyalási ajánlatát a Nobel-békedíjas ellenzéki vezető szóvivője. Than Sve tábornok, a mianmari katonai kormányzat vezetője feltételül szabta ugyanis, hogy Aung Szan Szú Kji ne támogassa szankciók bevezetését a délkelet-ázsiai ország ellen, hagyjon fel a kormánnyal való "szembenállást, mérhetetlen pusztítást, gazdasági és minden egyéb szankciók bevezetését" célzó felhívásaival.
"Nagyon nehéz belátni, miért lenne hasznos a tárgyalás, főként ha arra kérik Szú Kjit, hogy nyilvánosan adja meg magát még a találkozó előtt - vélekedett David Steinberg, az amerikai Georgetown Egyetem szakértője. - Mondhatni, ez lélektani játék, s nagyon jól látni, hogy a hadsereg nem tesz semmi engedményt."
A szóvivő azt kérte, hogy Aung Szan Szú Kji nyilvánosan válaszolhasson a tábornok ajánlatára, de az engedély megadása valószínűtlen.
Az Egyesült Államok arra kérte a juntát, hogy előfeltételek nélkül tárgyaljon Szú Kjivel. Az amerikai ügyvivő találkozót kezdeményezett e célból a burmai külügyminisztériumban még azelőtt, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa megvitatja az ügyet.
Kína előre jelezte, hogy ellenzi a külföldi fellépést. "Vannak gondok Mianmarban, de ezek alapjában belső gondok (...) a külföldről erőltetett megoldás nem segít" - mondta a kínai ENSZ-nagykövet.
Ban Ki Mun: "Borzasztó"
Az ENSZ főtitkára "borzasztónak és elfogadhatatlannak" nevezte az erőszak alkalmazását a békés tüntetők ellen Mianmarban, s nyugtalanítónak nevezte, hogy folytatódik az emberi jogok megsértése a délkelet-ázsiai országban. Ban Ki Mun az ENSZ Biztonsági Tanácsában beszélt erről pénteken, sürgetve a burmai katonai juntát, hogy "tegyen merész lépéseket" a demokratizálás felé.
Ban szavait az ENSZ különleges megbízottjának jelentése követte. A tényfeltáró körúton Mianmarban járt Ibrahim Gambari elmondta, hogy nyugtalanítják ugyan a biztonsági erők visszaéléseiről szóló újabb hírek, de óvatos optimizmusra ad okot számára, hogy a katonai vezetők bejelentették: bizonyos feltételekkel hajlandóak tárgyalni Aung Szan Szú Kji (Aung San Suu Kyi) ellenzéki vezetővel.
Volt államfők lobbiznak
Húsz ország volt vezető politikusai felszólították a kínai elnököt, hogy vesse latba országa befolyását, és bírja rá a mianmari katonai juntát az erőszakról való lemondásra, demokratikus reformokra és a politikai foglyok szabadon bocsátására.
A Hu Csin-tao kínai államfőnek írt közös levélben volt elnökök, kormányfők és külügyminiszterek szorgalmazták azt is, hogy Kína támogassa egy azonnali fegyverembargó elrendelését Mianmar ellen. A pénteken nyilvánosságra hozott levélben a katonai juntát arra szólították fel, hogy kezdjen párbeszédet az ellenzékkel, amelynek jelképes alakját, Aung Szan Szú Kjit 12 éve tartják házi őrizetben