Kegyetlen megtorlás folyik a tibetiek ellen a kínai hatóságok részéről a tavalyi tüntetések miatt - jelentette ki a dalai láma a tibeti felkelés 50. évfordulóján rendezett keddi ünnepségen, száműzetésben élő kormányának indiai székhelyén. A vallási vezető azt mondta, hogy Peking félelemmel töltötte meg Tibetet, és ismételten követelte a terület "legitim és jelentéssel bíró autonómiáját".
A tibeti kultúra és öntudat "a kihalás" határán van, a tibetieket bűnözőknek, akasztófáravalóknak tekintik - mondta, hozzátéve: Állandó félelemben élnek, a kínai hatóságok pedig gyanakvóak velük. Az öt évtizednyi kínai uralom el nem mesélt szenvedést hozott, ahol az emberek élete olyan, mint egy földi pokol - idézte a buddhista vallási vezető szavait a BBC. Mindazonáltal a dalai láma csak békés változást tart lehetségesnek a tartomány helyzetében.
A BBC információi szerint több ezer kínai katona és félkatonai rendőralakulat özönlötte el a tibetiek által lakott területeket, mert attól tartanak, hogy az érzékeny évfordulón újabb erőszakhullám törhet ki. Pekingi közlés szerint megerősítették a határellenőrzést, hogy felkészüljenek "a dalai láma klikkjánek várható szabotázsakcióira". Kína nem enged külföldi újságírókat Tibetbe és a környező területekre, ami rendkívül megnehezíti az eseményekről történő objeltív tudósítást.
Kína álláspontja szerint az 1959-es megszállással felszabadították a tibetieket egy feudális társadalom szolgaságából. Kínában jelenleg azt tervezik, hogy március 28-át, a tibeti kormány megdöntésének napját a jobbágyok emancipációjának napjává teszik.