Elmarasztalta Magyarországot az Emberi Jogok Európai Bírósága egy ír apa és egy magyar anya gyermekének ügyében, akit anyja évekkel ezelőtt Magyarországra költöztetett apja elől. A bíróság keddi ítéletében kimondta, hogy Magyarország nem tett meg mindent a gyerek visszajuttatásáért, és ezzel megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét. Magyarország a nem jogerős döntés értelmében 32 000 euró (8,5 millió forint) kártérítést köteles fizetni az elrabolt kislány Franciaországban élő apjának.
A Magyarországra szöktetett lány, Fiona Shaw ügye közel négy éve húzódik. A lány szülei a bírósági dokumentum szerint még 2005-ben váltak el, és mindketten jogosultak voltak a gyermek nevelésére. A lány magyar anyja azonban 2007 decemberében Magyarországra hozta a gyereket, és soha többé nem tért vissza vele a Franciaországban élő apához.
Az apa, Leslie Shaw 2008 elején az illetékes magyar bírósághoz fordult, amely a gyermekek jogtalan külföldre viteléről szóló Hágai Egyezmény alapján elrendelte a gyerek visszajuttatását. 2008 szeptemberében a magyar bíróság kimondta, hogy a gyereket jogtalanul tartják Magyarországon, és utasította az anyát, hogy vigye vissza Franciaországba. A magyar hatóságok azonban a strasbourgi bíróság szerint csupán azt próbálták elérni, hogy az anya önként vigye vissza a gyereket, ő pedig nem állt kötélnek. Emiatt mintegy 180 eurós (50 000 forint) bírságot szabtak ki a nőre, de nem kényszerítették a gyerek kiadására.
Időközben a francia bíróság az apát nevezte meg a gyerek kizárólagos törvényes gyámjának, és felhatalmazta, hogy Magyarországon is érvényesítse szülői jogait. 2009-ben az anya ellen egy párizsi bíróság európai elfogatási parancsot adott ki, és július 27-én a magyar hatóságok őrizetbe is vették, azonban egy nap után elengedték. Két napra rá a hatóságok újra megpróbálták felkereseni az anyát, de addigra neki és a gyereknek is nyoma veszett.
Az apa szerint a magyar hatóságok nem tették meg időben a szükséges lépéseket, hogy visszajuttassák hozzá a lányát, miután a gyereket az anyja jogtalanul magával vitte. A férfi a Facebook közösségi portálon is külön oldalt nyitott az ügynek, ahol úgy fogalmaz, hogy lányát "túszul ejtették" Magyarországon. Az Emberi Jogok Európai Bíróságához többek között azért fordult, hogy ráirányítsa a figyelmet a magyar hatóságok szerinte elkövetett mulasztásaira (erről itt olvashat részletesen).
A strasbourgi bíróság kimondta, hogy bár az európai jogszabályok szerint a magyar bíróságnak hat hét alatt döntést kellett volna hoznia az ügyben, a magyar bírósági eljárás azonban 2008-ban 31 hétig húzódott - írja az Irish Times című ír napilap. Az ítélet szerint Magyarország nem adott semmilyen magyarázatot a késlekedésre, és az ügyben nem merült fel olyan rendkívüli körülmény sem, amely magyarázná, hogy mért tartott ennyi ideig az ügy megtárgyalása. Emiatt a bíróság szerint megállapítható, hogy a magyar bíróság nem lépett elég gyorsan és eredményesen, és pusztán a késlekedéssel is megsértette a gyermekek védelmére vonatkozó kötelezettségét.
Az ítélet szerint ráadásul majdnem 11 hónap telt el a 2008-ban hozott, végrehajtható bírósági ítélet megszületése és a gyermek végleges eltűnése között. A 11 hónap alatt a hatóság csak sikertelen kérésekkel kereste meg az anyát, azt remélve, hogy az önként visszaadja a gyereket. A bíróság felrója a magyar hatóságoknak, hogy az anya letartóztatásának napján sem tettek semmit annak érdekében, hogy végrehajtsák a gyermek visszajuttatását előíró bírói végzést.
A hét - köztük egy magyar - bíróból álló testület mindezek miatt vétkesnek ítélte Magyarországot az Emberi Jogok Európai Egyezményének megsértésében, mivel nem biztosította az apának a magánélethez és a családi élethez való jogát. A bíróság által megítélt kártérítésből 20 000 euró az apa nem vagyoni kártérítése, 12 000 euró pedig perköltség. A döntés ellen három hónapon belül bármelyik fél fellebbezhet.