Megszületett az elvi megállapodás Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő és Antonisz Szamarasz, az ellenzéki Új Demokrácia vezetője között az új koalíciós kormányról, amelynek feladata az eurózóna mentőcsomagjának ratifikálása a választások előtt - közölte vasárnap este a görög államfő hivatala. A megyegyezést azután sikerült tető alá hozni, hogy a két politikus tárgyalt Karolosz Papuliasz köztársasági elnökkel.
Hétfőre virradóra az athéni külügyminisztérium azt is közölte, hogy a parlamenti pártok megállapodása szerint február 19-én tartanák meg az előre hozott parlamenti választásokat.
A görög elnöki hivatal közleménye szerint a vezetők hétfőn összeülnek, hogy kijelöljék az új kormányfőt, aki nem Papandreu lesz. Sajtóértesülések szerint a nemzeti egységkormány feje várhatóan Lukasz Papademosz, az Európai Központi Bank volt alelnöke lehet. A közlemény szerint az államfő hétfőn összehívja a politikai pártok vezetőit, hogy kérje tőlük a nemzeti egységkormány támogatását.
Az új kabinet feladata az október 26-án Brüsszelben elfogadott mentőcsomag ratifikálása lesz, amely nélkül Görögország az államcsődön kívül azt is kockáztatja, hogy elveszíti euróövezeti, sőt európai uniós tagságát, és válságba sodorja az unió közös valutáját. A megállapodás szerint csak a mentőcsomag ratifikálását követően lehet szó előre hozott választások megtartásáról.
A görög kormányfő vasárnap kezdeméányezte, hogy az ellenzéki Új Demokrácia elnökével az államfő társaságában, hatszemközti tárgyaláson keressék a kiutat a politikai válságból.
Az Új Demokrácia elnöke a felkérésre reagálva közölte: ha az elnök meghívja, kész találkozni a kormányfővel, megismételte ugyanakkor korábbi ultimátumát, miszerint pártja csak akkor hajlandó részt venni a válság megoldásában, ha a kormányfő előtte lemond tisztségéről.
Papandreu vasárnap rendkívüli kormányülésenegy a média rendelkezésére bocsátott feljegyzés szerint már maga is kijelentette, hogy nem ragaszkodik ahhoz, hogy ő vezesse a nemzeti egységkormányt. "Nyilvánvaló, hogy ez a kormány továbbadja a stafétabotot - nem a semmibe ejti, hanem egy új kormánynak, ha megállapodunk róla, és azt remélem, hogy ez rövidesen megtörténik, és amikor azt mondom, hogy rövidesen, akkor még mára és nem holnapra gondolok" - mondta a kormányfő.
"Nem érdekel, hogy miniszterelnök legyek az új kormányban" - tette hozzá Papandreu, hozzáfűzve, hogy az új választásokat ne írják ki február vagy március előtt, csak azt követően tartsák meg, hogy a parlament jóváhagyta a görög mentőcsomag feltételéül szabott intézkedéseket.
A görög kormány rendkívüli ülése az athéni parlamentben
A görög kormányfő szombaton kezdte meg a tárgyalásokat Karolosz Papuliasz államfővel a nemzeti egységkormány létrehozásáról, amelyet nem ő irányítana, s amelynek feladata, hogy kivezesse az országot a mély gazdasági és politikai válságból.
Papandreu kijelentette: azért akar egységkormányt létrehozni, hogy elkerülje az általa katasztrofálisnak tartott előre hozott választásokat. "Minden tőlem telhetőt megteszek egy széles együttműködésen alapuló kormány létrehozásáért" - jelentette ki a sajtó nyilvánossága előtt Papandreu, majd azt is hozzátette: "Nem vagyok a székhez ragasztva, és minden erőmmel azon leszek, hogy országunk elkerülje a választások megpróbáltatásait".
A görög miniszterelnök péntek éjjel megnyerte a parlamenti bizalmi szavazást: a 300 fős országgyűlésben 153-an támogatták, 144-en szavaztak ellene, így egyelőre nem kell új választásokat kiírni, nem kerül veszélybe a nemzetközi mentőhitel hamarosan esedékes nyolcmilliárd eurós részletének átutalása, melynek elmaradása szinte azonnali államcsőddel fenyegetett volna.
A görög válságról szóló összes [origo]-s cikket itt olvashatja.