A cannabis és a kokain maradt a vezető drog Európában

Vágólapra másolva!
Nincs áttörés a kábítószerek elleni fellépésben - derül ki az ENSZ Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szerve éves jelentéséből. A dokumentum elismeri, hogy voltak jelentős fogások, ám a terjesztők igazi visszaszorításáról nincs szó. 
Vágólapra másolva!

Nem sikerült visszaszorítani az elmúlt években a cannabis növények terjedését Európában - derült ki az ENSZ Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szerve éves jelentéséből. A kedden nyilvánosságra hozott dokumentum szerint ellenkezőleg, ezek termesztése Nyugat- és Közép-Európában drámaian emelkedett, ráadásul mind gyakoribb, hogy ezt úgymond ipari mértékben elsősorban különlegesen kialakított helyiségekben csinálják.

Csökkent azonban Európában azon esetek száma, amikor cannabistermékeket csempészőket fogtak el. A jelentés szerint ennek egyik oka az lehet, hogy több szállítmányt már Észak-Afrikában elfogtak.

Az elmúlt években Nyugat-, illetve Közép-Európában nem nőtt jelentősen, de nem is csökkent a kokainfogyasztás. Emelkedést e téren a földrész déli és keleti államaiban regisztráltak. A kokain ugyanakkor továbbra is vezető drognak számít, az Európai Unióban a kezelt új kábítószeresek egyötöde ezt fogyasztott. A jelentés szerint a kokain mind több úton jut be Európába. Jól mutatja ezt, hogy míg Nyugat-Afrikából kevesebbet szállítanak, az Európába érkezett kokain mennyisége nem csökkent. Csakhogy már nem Portugálián és Spanyolországon át jut be elsősorban, hanem inkább Dél- és Kelet-Európán, elsősorban a Balkánon keresztül.

Nem javult a helyzet az amfetamintípusú szerek terén sem, a hatóságoknak legfeljebb néhány országban sikerült előbbre lépniük. Ráadásul nem csökkent e szerek változatossága sem, noha e tekintetben a csúcs 2010-ben volt, amikor a legtöbb új készítmény került piacra.

Magyarország a dél-balkáni kábítószer-kereskedelem útvonalán helyezkedik el, de egyre kisebb a tranzitforgalom - mondta Topolánszky Ákos, a Magyar ENSZ Társaság kábítószer-ellenes munkacsoportjának vezetője.

Mint elmondta: elsősorban heroint szállítanak át Magyarországon, amely továbbra is a legveszélyesebb, a legtöbb halálos áldozatot követelő drog Európában.

Magyarországon a heroint használók más kábítószerekre, köztük szintetikus drogokra álltak át. Ezek egy része legálisan beszerezhető, áruk pedig jóval alacsonyabb, mint a hagyományos ópiátoké - mondta el Topolányszky Ákos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről