Megkezdődtek péntek reggel az iráni parlamenti választások, amelyek lényegében az ország legfelsőbb vallási és politikai vezetője, valamint az elnök szövetségesei közötti verseny lesz, vagyis a vallási, valamint a politikai vezetés közötti küzdelem.
A vitatott eredményű 2009-es elnökválasztás óta ez az első jelentős választás az országban. Az akkor és azóta is megfélemlített reformpárti szervezetek bojkottálják a szavazást, mert nem tartják "szabadnak és igazságosnak", inkább a jövő évi elnökválasztásra összpontosítanak. Az ellenzéki Zöld Mozgalom azért sem vesz részt a választásokon, mert a vezetőik több mint egy éve házi őrizetben vannak.
A szavazóhelyiségeket helyi idő szerint 8 (közép-európai idő szerint 5.30) órakor nyitották meg, és 6 (15.30) óráig tartanak nyitva a tervek szerint, de többször előfordult korábbi választásokon, hogy ezt a záró időpontot meghosszabbították. Az ország 74 millió lakosából 48 millió jogosult szavazni.
Teheránban több plakát is azzal próbálja az urnákhoz csábítani a szavazókat, hogy arra figyelmeztet, az alacsony részvétel felbátoríthatja a nyugati hatalmakat, hogy katonai támadást intézzenek az ország ellen.
A BBC teheráni tudósítója szerint a választások eredménye valószínűleg nem változtat majd Irán álláspontján a vitatott nukleáris programjáról. Mindeközben az atomprogram miatt bevezetett szankciók egyre inkább nyomás alatt tartják az iráni gazdaságot.