Nem tűzharc, hanem kivégzés lehetett a Rózsa-Flores-féle rajtaütés

Vágólapra másolva!
Nem álltak ellent a kommandósoknak Eduardo Rózsa-Floresék, amikor azok rájuk törtek Bolíviában, áll azokban az orvosszakértői jelentésekben, amiket az áldozatok családjai kérésére készítettek. A 2009-es akcióban Magyarosi Árpád, Rózsa-Flores, és az ír Michael Dwyer haltak meg. Magyarosi halálát most újra megvizsgálják.
Vágólapra másolva!

Új vizsgálat indult Bolíviában az öt évvel ezelőtt kommandósakció során lelőtt erdélyi magyar Magyarosi Árpád halálának ügyében - jelentette be az úgynevezett terroristaper megbízott új ügyésze, Sergio Céspedes az eju.tv hírportál szerint. Hozzátette, hogy a vizsgálat független az úgynevezett terroristapertől, amelynek 39 vádlottja van, köztük a román és magyar kettős állampolgárságú Tóásó Előd.

Sergio Rivera, Tóasó Előd ügyvédje azt mondta, hogy a lövöldözés helyszínén, Santa Cruzban folyó új eljárás hivatalból indult, miután az újabb jelentések azt állapították meg, hogy az áldozatokat nem tűzharcban ölték meg, hanem kivégezték őket úgy, hogy nem álltak ellent a kommandósoknak. Hozzátette, hogy a három áldozat (Eduardo Rózsa-Flores, Magyarosi Árpád és Michael Dwyer) közül egyelőre csak Magyarosi Árpád halálát vizsgálják.

Sergio Céspedes megerősítette, hogy mind az akkor szintén meghalt ír Michael Dwyer, mind Magyarosi Árpád családja új orvos szakértői jelentést készíttetett a két férfi elhalálozásának körülményeiről, és ezek más eredménnyel végződtek, mint a Bolíviában készített vizsgálatok.

A bolíviai terroristaügy 2009 áprilisában pattant ki, miután kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terroristasejten, amely állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült és az ország erőszakos kettészakítását készítette elő. Az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo, Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát kettős állampolgár Mario Tadicot, akik az ügy további 37 vádlottjával együtt azóta is vizsgálati fogságban vannak.

Az újabb vizsgálatot elkülönítve végzik a terrorizmus és fegyveres lázadás vádjával folyó pertől - emelte ki Céspedes, aki azt követően vette át a vád vezetését, hogy lemondott az eredetileg kijelölt ügyész, Marcelo Soza, aki nemrégiben Brazíliába szökött. Céspedes azt is kijelentette, hogy a rendőrség és az ügyészség a kommandósakció idején a vonatkozó előírások keretei között cselekedett. Mint mondta, nem mond ellent a szabályoknak az, hogy a rendőrségi akciónál nem volt jelen az ügyészség képviselője, hiszen a kommandó sürgős jelleggel cselekedett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!