Vlagyimir Putyin telefonon beszélt Angela Merkel német kancellárral, David Cameron brit kormányfővel, és az Európai Tanács elnökével péntek délután. Mindannyian elmondták, hogy kiemelt fontosságúnak tartja az ukrán helyzet stabilitását, illetve az erőszakos cselekmények megakadályozását.
A Krímben, az ukrán válság új gócpontjában viszont nem látják ilyen megnyugtatónak a helyzetet: az ukránok szerint jelenleg orosz invázió folyik a félszigeten. Olekszandr Turcsinov, Ukrajna ideiglenes elnöke nyílt agresszióval vádolta meg Oroszországot péntek este. Azt mondta, hogy Moszkva a 2008-as grúz háborút megelőzőhöz hasonló forgatókönyv szerint jár el, ott a konfliktus kirobbantása után kezdték meg a terület annektálását. Olekszandr Turcsinov felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy állítsa le a provokációkat a Krímben.
De mivel provokált Putyin?
Ismeretlen, az oroszokhoz lojálisnak látszó fegyveresek jelentek meg a krími parlamentnél, az állami televíziónál és a telefonközpontoknál is. Ismeretlen fegyveresek foglalták el a krími tévétornyot is.
Több tucat orosz katonai szállítót, és hét páncélos szállítót is láttak a Szevasztopol felé vezető utakon.
Az orosz külügyminisztérium közleményben megerősítette, hogy az orosz fekete-tengeri flotta megerősíti a Krím félsziget területén a saját bázisát. Szerintük az orosz flottamozgások az ukrán fél értesítésével történtek.Vitaly Churkin, az orosz ENSZ-nagykövet szerint a Krímben történt orosz katonai mozgások közül egyik sem lépte túl az orosz-ukrán bilaterális megállapodások kereteit, ezeket továbbra is tiszteletben fogják tartani.
Obama pénteken a Fehér Házban elmondott beszédében reagált az ukrán eseményekre. Figyelmeztette Oroszországot, hogy bármilyen orosz katonai intervenciónak „ára lesz”. „Ukrajna szuverenitásának, vagy területi integritásának megsértése súlyosan destabilizáló hatású lenne, ez pedig nem érdeke sem Ukrajnának, sem Oroszországnak, sem Európának” – mondta.