Mind a három változat alapja az iráni Ababil-1-es nevű drón. Kettő képes fegyver szállítására, a harmadik célja pedig a felderítés – számolt be a The New York Times, amelynek a honlapján látható a videó a drónról.
A Hamász nyilvánosságra hozott egy fotót is az egyik drónról. A felvételből nem derül ki, hogy mekkora a szerkezet, sem pedig az, hogy mire képes. Azt sem tudni, mikor és hol készült a fénykép. A Jane’s Defense Weekly című katonai szaklap azonban emlékeztet arra, hogy a szerkezet alapjául szolgáló iráni drón három méter hosszú, a hatótávolsága megközelíti a 250 km-t, és 40 kg teher – robbanóanyag vagy kamera – hordozására alkalmas.
A Hamász saját bevallása szerint több drónt is elindított hétfőn, az egyik állítólag eljutott az izraeli légierő tel-avivi főhadiszállása fölé. Biztosan azonban csupán annyit tudni, hogy egy ilyen szerkezetet lelőttek Asdód közelében egy amerikai gyártmányú Patriot rakétával.
Izrael már évek óta készült a dróntámadásokra. Már 2012 októberében bejelentették, hogy lelőttek egy drónt a Negev-sivatagban, a Gázai övezet közelében. Arról azonban nem esett szó, hogy honnan érkezett a szerkezet.
A rá következő hónapban közölték, hogy egy légicsapás eredményeképpen „súlyos károkat okoztak” a Hamász drón-programjában. Az izraeli hadsereg nyilvánosságra hozott egy videót is, amely a közlés szerint egy drónkísérletet mutat be a Gázai övezet déli részén lévő Hán Junisz légterében.
Független források azonban nem erősítették meg a felvétel valóságtartalmát.
A libanoni Hezbollah is vetett be Ababil-1-eseket a zsidó állam ellen 2006-ban, és az izraeli hadsereg 2013 áprilisában lelőtt egy drónt a Földközi-tenger fölött, Haifa közelében, mielőtt volna az belépett az ország légterébe.
A drónok a palesztinok által használt rakétákhoz képest potenciálisan pontosabbak és pusztítóbbak lehetnek, ám a légvédelem is könnyebben elbánik velük, az irányításukat pedig akár izraeli területről is meg lehet zavarni.
Szakértők szerint több száz dróntípus van a piacon, egyáltalán nem okoz problémát a beszerzésük.
Gyorsak, stabilak, könnyen irányíthatók, nincs szükségük kifutóra, egy teherautó platójáról is elindíthatók – olvasható a GlobalSecurity.org honlapján.
A szakértők azonban egyetértenek abban, hogy az izraelieknek nem kell különösebben aggódniuk a drónok miatt. „Ugyan mit érhet el a Hamász a drónokkal, amit a rakétákkal nem? – morfondírozott az NBC Newsnak Robert Naiman, a Just Foreign Policy politikai igazgatója. – A drón kifejezés szexi, és jól hangzik, hogy van egy új játékszerük, de a helyzet ettől nem változik drámaian” – tette hozzá.
Paul Schulte, a London’s King College haditudományokkal foglalkozó kutatója is úgy véli, inkább morális szempontból jelentős a Hamász számára, hogy rendelkezik ilyen szerkezetekkel. Szerinte azonban a szervezet számára hasznosabb lenne a drónok beszerzésére vesztegetett pénzt, időt és erőfeszítést rakétákra fordítani.
A drónok igazán akkor kaphatnak fontos szerepet, ha az izraeli hadsereg elszánja magát a szárazföldi támadásra, véli Dan Gettinger, a New York’s Bard College drónkutatási központjának társigazgatója.