A hideg fehér fényű autófényszórók megzavarják a molylepkéket

A hideg fehér fényű autófényszórók megzavarják a molylepkéket
Vágólapra másolva!
A hideg fehér fények - az olyanok, mint a modern autó fényszórók – veszélyeztetik a molylepkéket, mert szabálytalanul repülnek miatta. Az Exeteri Egyetem tudósai a Biology Letters magazinban publikált tanulmányukban a molyokat rövid fénykitöréseknek tették ki, hogy szimulálják az autófényszórókat, aztán megfigyelték repülésük mintázatát. Azt találták, hogy a modern autók fényszóróiban használt foszfor-bevonatú LED-ek megzavarják a molylepkéket és hatással vannak a repülésükre.
Vágólapra másolva!

80%-kal valószínűbb volt, hogy az ennek a fénynek kitett molyok szabálytalanul repültek, vagy a fény felé, mint amelyek más fényeknek voltak kitéve és 25-ször valószínűbb volt, hogy ilyen abnormális módon repültek, mint a kontrollcsoport, amely nem volt kitéve semmi fénynek. A molylepkék fontos beporzók és prédák. Csak az Egyesült Királyságban több, mint 2.500 faj van, sokuk populációja gyorsan csökken, és hasonló a helyzet világszerte. A fényszennyezés közreműködik a hanyatlásukban és a legtöbb tanulmány az utcai fények hatására fókuszál. Az autófényszórók azonban intenzív fényimpulzusokat hoznak létre az úthálózat mentén, ami mélyen kiterjed a vidéki és a „sötét égi” területekre.

A hideg fehér fényű autófényszórók megzavarják a molylepkéket
A hideg fehér fényű autófényszórók megzavarják a molylepkéket
Fotó: University of Exeter

 

 

Az autófényszórók egyre ragyogóbbá és egyre kékebbé válnak


Dr. Jolylon Troscianko, az Exeteri Egyetem munkatársa azt nyilatkozta, hogy a járművek fényszórói egyre ragyogóbbá és kékebbé válnak. Az emberek pupillája kevesebb, mint egy másodperc alatt megváltoztatja a méretét reagálva a vakító fényre, de a rovaroknál ez a folyamat több tíz percig tart, ami potenciálisan nagyon sérülékennyé teszi őket. Az autók fényszórói felé repülő molyokat elpusztíthatja az ütközés, míg a szabálytalan repüléssel energiát vesztenek és növelheti a predátorok, mint például a denevérek kockázatát. Sok molylepke csak rövid ideig aktív éjszaka, ezért ez a zavarás akadályozhatja a táplálkozási és párzási képességükkel.

A kutatócsapat 68 faj 428 példányát fogta meg és eresztette el az Exeteri Egyetem Penryn kampuszán, mindegyiket kitéve 10 másodpercig az alábbi fények közül az egyiknek, rögtön mielőtt elengedték őket.

  •  Hideg (kék felé tolódó) fehér foszfor-bevonatú LED-ek
  •  Meleg (borostyánsárga felé mozduló) fehér foszfor-bevonatú LED-ek
  •  Hideg (piros-zöld-kék) LED-ek – fények három különböző színű LED-ből
  •  Meleg (piros-zöld-kék) LED-ek
  •  Nincs fény (kontrollcsoport)

Amikor elengedték, a fénymentes kontrollcsoportban lévő molyok általában vagy fel, vagy le repültek. A hideg foszfor bevonatú LED-nek kitett molyoknál valószínűbb volt, hogy a fény felé, vagy szűk körben repülnek (ez ritkán látható a molyoknál, amikor nincs jelen éjszakai világítás).


Madeleine Fabusova, az Exeteri Egyetem munkatársa azt mondta, hogy egyszerűen azzal, hogy melegebb színű LED világításra, vagy más LED technológiára váltunk, drámaian csökkentjük a világítás molyokra gyakorolt hatását. A foszfor-bevonatú hideg LED-ek károsabbak voltak, mint a piros-zöld-kék LED-ek, amiknek az emberi látással azonos fehér színe van. Eredményeik figyelemre méltóan konzisztensek a különböző molyfajoknál. A fényszórók kék spektrumának a csökkentése hasznos lehet a molylepkéknek, az általuk beporzott virágoknak és a velük táplálkozó állatoknak. 

Kevin Gaston professzor, az Exeteri Egyetem Környezeti és Fenntarthatósági Intézetének munkatársa azt nyilatkozta, hogy

 

nincs az emberek biztonságra nézve előnye ezeknek a ragyogó kék fényeknek a több pirosat és zöldet tartalmazó fényekhez képest.

 

A jelenlegi trend az autógyártóktól származik. Az autógyártók, a fogyasztók és a politikacsinálók mind szerepet játszhatnak abban, hogy egy meglehetősen egyszerű változtatással csökkentsük a természet világára gyakorolt hatásunkat. 

(Forrás:  University of Exeter: https://news.exeter.ac.uk/)



 



 



 



 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!