Az elengedettek (négy jemeni és egy tunéziai állampolgár) azon foglyok közé tartoznak, akiről egy kormányzati munkacsoport még 2009-ben azt állapította meg, hogy nem már jelentenek fenyegetést.
A fogva tartott személyek elszállíttatása része azoknak a Barack Obama elnök által meghirdetett erőfeszítéseknek, melyeknek célja a kubai területen lévő amerikai börtönök bezárása.
Grúzia ezzel összesen 6, Szlovákia pedig 8 volt guantánamói rabot fogadott be. A fogvatartottak száma ezek után 143-ra csökkent, ami összesen mintegy 100 fős csökkenést jelent Obama elnökségének eddigi hat éve alatt.
Clifford Sloan, az amerikai külügyminisztérium Guantánamo ügyében illetékes megbízottja kifejezte a kormányzat köszönetét Tbiliszinek és Pozsonynak a humanitárius gesztusért.
A Guantánamói-öbölben található bázison jelenleg 74 "tisztázott" fogoly vár áttelepítésre. További 36-ot vádemelés nélkül tartanak fogva. Huszonhárom rab vádemelésre vár, további 10 pedig katonai bíróság elé kerül, vagy már a kiszabott büntetését tölti.
Guantánamo Obama elnök által megígért bezárásának fő akadálya, hogy a kongresszus nem ért egyet a foglyoknak az Egyesült Államokba szállításával.