Két lábon járó időzített bombák azok a dzsihádisták, akik Szíriából visszatérnek Nagy-Britanniába, és nem kapnak megfelelő támogatást a helyi hatóságoktól a társadalomba való visszailleszkedésre – erre figyelmeztetett az az asszony, akit a BBC Inside Out című műsora szólaltatott meg hétfő este. A 45 éves Linda (aki korábban is szerepelt a csatornán, de most már arcát is adta a véleményéhez) még 2013 októberében utazott a török-szír határhoz, hogy a polgárháborús arab országban harcoló fiát, Jamest rávegye a dezertálásra.
Ez néhány hónap alatt sikerült is neki: tavaly februárban 21 éves fia kapcsolatba lépett vele, elmondta, hogy haza akar menni, de nem tudja, hogyan. Az anya erre tovább utazott a dél-törökországi Adana városba, ahová az iPhone-jával kalauzolta el a fiát – ennek részleteiről nem beszélt.
Csakhogy mióta hazatértek, falakba ütköznek. Linda állítása szerint Jamest az egyik, visszailleszkedést segítő, ún. deradikalizációs program sem karolja fel – pedig jó néhány van –, a rokonok pedig hátat fordítottak nekik. Az anya azt mondja: noha fia sebesülten tért vissza a frontról, sok erőszakot látott, és még ma is nehezére esik beszélni az emlékeiről, ő inkább a jövőbeni visszatérők miatt aggódik: „Ő (James) már nem ért egyet a terrorizmussal. Engem inkább az egész szituáció aggaszt, mert azoknak, akik visszajönnek, nincsenek ilyen szülei, mint én.
Súlyos következményei lehetnek annak, ha ezeket a dzsihádistákat segítség nélkül hagyják.”
Fontos körülmény, hogy Lindáék két éve tértek át az iszlám hitre, James elutazása előtt pedig Cambridge-be járt. Mindez tisztes megélhetést feltételez, vagyis a fiút inkább a talajt vesztettség, semmint a reménytelen anyagi helyzet terelte új „kalandok” felé. Azok, akiket az utóbbi is befolyásolt, valószínűleg nehezebb körülmények közé térnek vissza, ez pedig ismételt veszélyforrás lehet.
Az sem mellékes körülmény – bár erről szintén nincs szó a műsorban –, hogy 2014 elején az Iszlám Állam (IS) nevű terrorszervezetről még messze nem lehetett annyit hallani, mint tavaly június – az iraki Fallúdzsa és Moszul lerohanása – óta. Az IS igen tudatos kommunikációja másod- és harmadgenerációs európai muszlim fiatalok százait csábította Szíriába és Irakba – többet, mint az al-Kaida, amelynek hasonló tevékenységét két hete ország-világ megtapasztalhatta –, tömeges visszatérésük ma még nehezen megbecsülhető kockázatokat rejt.
A brit hírszerzés, az MI5 szerint eddig több mint 300-an tértek vissza Nagy-Britanniába, és ez momentán a legnagyobb nemzetbiztonsági fenyegetés, már csak azért is, mert az ügyészségnek eddig mindössze hat ember ellen sikerült vádat emelnie terrorizmus vádjával. Hasonló tehetetlenségről számolt be nemrég Ausztria is.
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy ezek az emberek az egyes országok saját állampolgárai – Franciaországban, Nagy-Britanniában vagy Németországban született fiatalokról van szó –, vagyis például
az, hogy a Charlie Hebdo-merénylet megtörténhetett, inkább a társadalmi integrációs politika kudarcát jelzik, nem pedig az Európa felé áramló menekülthullám okozta kihívás tünetei.
Olyan titkosszolgálat pedig nincs – különösen nem a polgári demokráciákban –, amely képes lenne a saját állampolgárai százainak (vagy inkább ezreinek) egyidejű követésére, hiszen az, hogy valakinek például gyanús kapcsolatai vannak, még nem ok arra, hogy az illetőt letartóztassák – a Párizsban fegyvert fogó Kouachi fivérek is hosszú ideje voltak a hírszerzés látókörében, eljárást mégsem indíthattak ellenük.
Amíg az európai politika és a titkosszolgálatok megoldást próbálnak találni a problémára, az Iszlám Állam nem tétlenkedik: a már működő műholdas tévéadó és rádióállomás után hamarosan elindítja első, egész nap sugárzó internetes televízióját, új fokozatra emelve ezzel a toborzást segítő propagandagépezetet. Az al-Bayan a hírek szerint a KhilafaLive.info címen lesz elérhető – az elnevezés az IS vezetőjére, a kedden állítólag újabb életveszélyes támadást túlélő Abu Bakr al-Bagdadira utal –, cikkünk írásakor azonban az oldal még hibaüzenetet jelzett.
A Vocativra azonban már felkerült a csatorna első beharangozó videója. Ennek 38. másodpercében – homályosan bár, de – feltűnik John Cantlie is, aki állítólag az al-Bayan egyik húzóembere lesz.
A 2012 végén túszul ejtett brit haditudósító már vaskos referenciaanyaggal rendelkezik: legutóbbi munkája – a nyugati narratíva szöges ellentéteként – az IS által ellenőrzött Moszul „teljesen normális” mindennapjait mutatja be.
Az iszlamista tévéadó zászlóshajójának az Itt az idő a toborzásra című műsort szánják, amely – „iszlám állami idő szerint” (ez a moszkvaival egyezik meg) – szerda délután 5 órától számít a nézők figyelmére.