Újabb propagandavideót tett közzé a hétvégén az Iszlám Állam (IS) mindennapjairól John Cantlie. A 2012-ben Szíriában kétszer is elrabolt brit haditudósító ezúttal az IS által tavaly júniusban elfoglalt Moszulba kalauzolja a nézőket. Legfontosabb feladata, hogy meggyőzze őket: amióta az iszlamista fegyveresek elfoglalták a második legnagyobb iraki várost, minden rendben van, az embereknek már nem kell félniük a bagdadi „síita elnyomástól”.
A nyolcperces videóban ezért Cantlie gyakran hivatkozik a nyugati média által terjesztett „rémhírekre”: „Szeretik úgy bemutatni a várost, mint ahol sorokban állnak a kedvetlen és leigázott állampolgárok, akiket szigorú, totalitárius szabályok miatt vernek (…), de eltekintve a hűvös decemberi időjárástól, Moszulban normális élet folyik.”
A „tudósítás” külön is kiemeli a Guardian október 27-i beszámolóját, az abban leírtakat – például azt, hogy naponta csak két órán át van áram – pedig úgy igyekszik cáfolni, hogy a pezsgő moszuli piacon sorjázó neonégőkre mutat. Ezen kívül kétszer is ellentmond az al-Arabíja szaúdi hírtelevízió értesülésének, amikor azt állítja, hogy Moszulban egyáltalán nincsenek zord körülmények.
Cantlie egy kórházat is meglátogat, ahol az amerikaiak vezette koalíciós erők bombázásaiban megsérült gyermekeket ápolnak – természetesen az IS-nek köszönhetően az egészségügyi ellátásban sincsenek fennakadások –, majd következik a videó minden bizonnyal legfurcsább jelenete, amikor az újságíró egy elhúzó – talán – vadászgép felé kiált: „Itt vagyok! Dobjatok le egy bombát! Próbáljatok meg újra megmenteni! Haszontalan. Abszolút haszontalan.”
A beszámoló végén kiderül még, hogy a Moszulban az iszlamisták hatalomátvétele óta a közbiztonságra sincs panasz – a nyugati sajtó beszámolói a bagdadi kormány tehetetlensége miatt szétszaladt rendőrökről és katonákról ez esetben helytállóak –, ezt pedig Cantlie úgy próbálja demonstrálni, hogy rendőrségi motoron járőrözik egy IS-fegyveressel.
A videó egy korábbi, a török-szír határon fekvő Kobaniban felvett bejelentkezéssel zárul, bizonyítandó az Iszlám Állam folyamatos – kelet-nyugati irányban immár több mint 500 kilométeres – térnyerését.