Első ránézésre meglepő megállapításokat közölt Orbán Viktor politikájáról az egyik legtekintélyesebb amerikai külpolitikai folyóirat, a Foreign Affairs. A magyar Putyin? című cikk főbb állításai és összefüggései a következők voltak:
Talán abban reménykedik, hogy Putyin ugyanazt teszi majd, mint Hitler 1938-ban: visszaad területeket a trianoni Magyarországból.
Először arra voltunk kíváncsiak, hogy mi a kárpátaljai magyarok véleménye erről, a cikk ugyanis, még ha feltételes módban is, de az ő visszatérésükről beszél. A kijevi Verhovna Rada egyetlen magyar képviselője nem volt elragadtatva.
„Ukrajnában rendkívül feszült, háborús helyzet van, ilyenkor egy magyar kisebbségi politikus számára a legfontosabb a közössége biztonságának kérdése.
Nem tudom mi, késztette a Foreign Affairs szerkesztőit és a cikk előállításában segédkező magyar szakértőket, hogy pont most jelentessenek meg cikket, amelyben előállnak felvetéseikkel a határrevíziók kérdésével kapcsolatban” – válaszolta az Origo kérdésére Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke. A politikus fontosabbnak tartaná, hogy „a tekintélyes szaklap szerkesztőit és szerzőit Ukrajna és Kárpátalja vonatkozásában a béke és a stabilitás helyreállításának kérdései foglalkoztatnák, és ebben segítenének ötleteikkel, elképzelésekkel”.
„A kárpátaljai magyarság jelenleg a béke mielőbbi megteremtésében érdekelt, támogatjuk Ukrajna európai integrációját, egy olyan európai demokratikus jogállamban szeretnénk élni, ahol maximálisan tiszteletben tartják a nemzeti kisebbségek jogait” – tette hozzá Brenzovics.
„Ukrajna felosztása több esetben is közbeszéd tárgya volt az elmúlt időszakban” – emlékeztet ugyanakkor Mitrovits Miklós történész. Az MTA Történettudományi Intézetének munkatársa az Origónak példaként Vlagyimir Zsirinovszkij elhíresült kijelentését idézte, de megemlítette azt az epizódot is, hogy Putyin felvetette Donald Tusk akkori lengyel miniszterelnöknek a felosztást, „amire okosan semmit nem reagáltak”.
Utóbbit egyébként Radoslaw Sikorski volt lengyel külügyminisztertől tudjuk, és ha igaz, amit mond, akkor Varsóban attól féltek, hogy csapda az egész, és az oroszok rögzítik a beszélgetést. „Tegyük fel, hogy így volt! Akkor felmerül annak a lehetősége, hogy Putyin Orbán Viktornak is tett ilyen »ajánlatot«, és ha volt rá valamilyen válasz, akkor az arról készült felvétel zsarolás eszköze lehet. Persze mindez spekuláció, lehet, hogy semmi ilyen nem volt. Ugyanakkor a magyar kormány oroszbarátsága már túljutott azon a ponton, hogy nyugati elemzők ilyen feltevéseket tehessenek” – vélekedik Mitrovits Miklós.
Ha már egyszer a Foreign Affairsben is felmerült, a történésznél arról is érdeklődtünk, hogy – teoretikusan, pusztán a revizionista logikát szem előtt tartva – kik „kaphatnának” Ukrajnából. „Magyarország bizonyosan igényt tarthatna Kárpátalján egy nagyon szűk sávra, ahol még a magyarság többségben él. Lengyelországnak nehezebb dolga lenne, mert ugyan a nacionalisták szeretik hangsúlyozni, hogy Lwów (Lviv, Lemberg, középkori magyar nevén Ilyvó) lengyel város, de ez ma már nem igaz, ráadásul a lengyelség száma is meghatározhatatlan Ukrajnában, rendkívül szétszórtan élnek az országban.
Románia esetleg kisebb bukovinai területekre tarthatna igényt.
De hangsúlyozom, ezek mind a fantázia szüleményei: reálisan nézve szerintem az oroszokon kívül senki nem tart igényt Ukrajna egyetlen négyzetméterére sem.”
Mitrovits Miklós ugyanakkor az 1938-as párhuzamot helyénvalónak tartja, igaz más felhanggal: „Szerintem igenis hasonló a helyzet annyi különbséggel, hogy most még egy konferencia sem kellett a Krím elcsatolásához.”
Szerinte a NATO beletörődött a Krím elcsatolásába, talán abban bízva, hogy ez kielégíti az oroszok étvágyát, éppen úgy, ahol 1938-ban is bíztak abban Nyugaton, hogy Csehszlovákia feldarabolása kielégíti majd Hitler étvágyát. „Szerintem mindkét esetben tévedtek” – összegezte véleményét a történész.
„Vegyük észre, hogy az, ami ma a nemzetközi politikában zajlik Ukrajna kapcsán, akár még másfél évvel ezelőtt is elképzelhetetlen lett volna. Egy háborúban változnak a játékszabályok, ledőlnek bizonyos tabuk, és – amint a Krím esete is mutatja – már a határok sincsenek annyira kőbe vésve” – magyarázza az Origónak a Foreign Affairsben megjelenteket a cikk egyik szerzője, Krekó Péter.
A Political Capital igazgatója azt mondja, szerzőtársaival együtt nem állította (és most sem állítja), hogy az Orbán-kormány fegyverrel szeretné visszaszerezni az országhoz egykor tartozó területeket – mint ahogyan tette azt Oroszország Ukrajnában és Grúziában –, de az kétségtelen, hogy „ha célba érnek a Budapest által támogatott autonómiatörekvések, akkor azt lehet úgy kommunikálni, hogy a nemzet szimbolikusan újraegyesült”. A politológus szerint
Orbán Viktor olyan politikus, aki be akar kerülni a történelemkönyvekbe, ezért ha az élet úgy hozza, le is fog csapni a lehetőségre.
Krekó Péter azt is megjegyezte, azért rokonították az 1938-as első bécsi döntést és Hitlert Putyinnal és a Krím elcsatolásával, hogy érzékeltessék a helyzet rendkívüliségét: „Persze minden történelmi párhuzam fals. Ezért is beszélünk feltételes módban a cikkben, mert az eszmefuttatásnak vannak spekulatív elemei is”. Azt viszont nem lehet nem észrevenni, hogy orosz propagandát folytató nacionalista hazai oldalak, (mint például a Titkolt Hírek Képekben, több mint 46 ezer követővel) nyíltan buzdítják az erdélyi, kárpátaljai autonómiatörekvéseket; sőt a határrevíziót is.
A szerző azt is hangsúlyozta, hogy Orbán Viktornak a határon túli magyarokkal kapcsolatos megnyilvánulásai elsősorban a hazai demográfiai mutatók kompenzálását, illetve a szavazatszerzést szolgálják, nem pedig az egykori magyar területek visszavételére irányulnak – mint ahogyan azt sok amerikai gondolja, és mint ahogy az több, az írást félreértelmező cikkben megjelent. „A cikk címét (A magyar Putyin? – a szerk.) nem mi adtuk, hiszen nem is ez a fő mondanivalója, de az abban foglalt kérdésre egyértelmű nem a válaszunk” – mondta Krekó Péter.