Panosz Kammenosz védelmi miniszter – aki a görög koalíciós kormányban a jobboldali populista Független Görögök elnevezésű párt egyik képviselője – nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy
a bankok kinyitnak, a pénzkivétellel kapcsolatban nem lesz semmifajta korlátozó intézkedés.
A bankjegykiadó automaták rendelkezni fognak elegendő pénzzel – fogalmazott a miniszter, az ezzel kapcsolatos aggodalmakat túlzottnak nevezve.
Ennek ellenére hírügynökségek szemtanúkra hivatkozva arról számoltak be, hogy Athénban és az ország más városaiban az automaták előtt már kora délelőttől hosszú sorok kígyóztak. Ugyancsak szemtanúk állították azt, hogy néhány automata a „roham” miatt teljesen kiürült.
Kammenosz úgy vélte, hogy a kormányfő által kiírt népszavazás nem teszi kockára Görögország jövőjét az Európai Unióban. Arra azonban nem utalt, hogy Athén az euróövezet tagja marad-e vagy sem.
A baloldali Sziriza párt vezetője, Ciprasz miniszterelnök a görög kormány éjszakába nyúló rendkívüli ülése után jelentette be a referendumot. A kormányfő a hitelezőket – a Nemzetközi Valutaalapot, az Európai Központi Bankot és az Európai Bizottságot – a többi között azzal vádolta, hogy ultimátumszerő követeléseket támasztottak Athénnal szemben elviselhetetlen takarékossági terhek elfogadására.
A görög kormány az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek szombati tanácskozása miatt tartott rendkívüli ülést az éjszaka folyamán.
A pénzügyminiszterek délután tesznek még egy utolsó kísérletet
arra, hogy megállapodjanak Görögországgal a reform- és takarékossági csomagról, és megmentsék az államcsődtől, miután Alekszisz Ciprasz a pénteki nap folyamán újabb megbeszélést folytatott
Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia köztársasági elnökkel.
Brüsszelben, Berlinben és Párizsban egyelőre nem kommentálták Ciprasz bejelentését a referendumról.