Közös európai politikára van szükség a menekültválság kezeléséhez a német kancellár szerint. Angela Merkel tévényilatkozatában kiemelte:
a menekültügy a közeli jövőben sokkal inkább lefoglalja majd az Európai Uniót, mint a görög adósságválság
vagy az euró stabilitásának kérdései.
Arra a kérdésre, hogy osztja-e a koalíciós társ szociáldemokraták elnökének véleményét, miszerint a magyarországi határkerítés az EU szégyene, azt mondta, "egyáltalán nem kielégítő a helyzet", és
az eddigi jogi keret, a dublini megállapodás már nem érvényes,
mert egyes tagállamok nem tudják betartani az előírásokat, máshol pedig nem végzik jól a menedékkérők regisztrációját.
Ebben a helyzetben a kancellár szerint új uniós menekültügyi politikára van szükség. Szerinte
ez lesz a következő nagy európai projekt, amelyben megmutatjuk, hogy tudunk-e közösen cselekedni.
Hozzátette: össze kell hangolni a menekültügyi ellátás normáit és színvonalát, és közösen kell megvizsgálni azt is, hogy mely harmadik országokat kell besorolni a biztonságos országok közé.
Hozzátette, hogy az új közös politikáról már tárgyalt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével és konzultál majd Francois Hollande francia államfővel. A németországi helyzetről azt mondta: meg tudnak birkózni a feladatokkal, de ehhez mindenkit mozgósítani kell.
Merkel elítélte a menedékkérőket befogadó állomások elleni támadásokat. Azt mondta, hogy a Németországban védelmet kérő emberek elleni erőszak "nem méltó országunkhoz", és "minden embernek joga van ahhoz, hogy emberként bánjanak vele".
A kancellár ugyanakkor azt is mondta,
nem adhatunk menedékjogot mindenkinek, aki azt gondolja, hogy nálunk van esélye munkát szerezni.
Németországba az idén eddig 300 ezernél is több menedékkérő érkezett. A délszláv háború idején, 1992-ben 440 ezer menedékkérőt regisztráltak.