Egymilliárd euróval növeli az EU a szíriai menekülteknek nyújtott támogatást - közölte Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az uniós országok állam-, illetve kormányfőinek szerda éjfélen túlnyúló, brüsszeli rendkívüli menekültügyi tanácskozása után tartott sajtótájékoztatón.
Tusk és a vele együtt az újságírók elé lépő Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egyaránt azt mondta, hogy a megbeszélés a vártnál sokkal jobb légkörben zajlott le, Tusk megfogalmazása szerint
a résztvevők felhagytak az egymásra mutogatással, a kölcsönös szemrehányásokkal.
Az egymilliárd euró egy részét az ENSZ világélelmezési programja keretében használják majd fel.
Tusk szerint
az Európába áramló menekülthullám legnagyobb része még csak most várható, és a nyitott ajtók politikáját át kell dolgoznia az uniónak.
A káosznak meg kell szűnnie a külső határokon - mondta.
A lengyel politikus hangsúlyozta: nem lenne tisztességes, ha a menekültek jelentette terheket kizárólag Olaszországra, Görögországra vagy más országokra hárítanák.
November végéig létre akarják hozni az úgynevezett hotspotokat,
ahol uniós tisztviselők segítenék a menekülteket fogadó országok hatóságait az érkezők azonosításában, menedékkérelmük elbírálásában. Ez Tusk szerint ugyan nem vetne véget a válságnak, de a helyes irányba tett lépés lenne.
Az Európai Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy a három hét múlva esedékes, soron következő EU-csúcsig még nagyon sok a teendő, de
a helyzetet mindenképpen javítani kell, nehogy szétessék a belső útlevél-ellenőrzés nélküli, szabad mozgást biztosító schengeni övezet.
Juncker elmondta, hogy az egymilliárd eurót a Szíriával szomszédos országokban, nagyrészt Törökországban tartózkodó menekültek javára kívánják felhasználni, de további pénzbeli támogatásra van szükségük a nyugat-balkáni országoknak is a migránskérdés kezeléséhez.
Orbán Viktor a találkozóra egy hat pontból álló javaslatcsomaggal érkezett. A kormányfő a tanácskozás után úgy fogalmazott, hogy a magyar elképzelések közül ötben sikerült dűlőre jutni a rendkívüli csúcstalálkozón.
A magyar kormányfő azt is elmondta, hogy arról nem sikerült megállapodni, hogy ha Görögország nem képes megvédeni a határait, akkor azt az Európai Unió közösen tegye meg.
Szerinte azonban pont ez lett volna a legfontosabb az összes javaslat közül.
Ilyen értelemben tehát továbbra sincs védve Európa külső határa, és Görögországon keresztül továbbra is jönnek a nemzetközi egyezményeket megsértve illegális migránsok
- fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint ehhez a döntéshez hiányzott a szükséges elszántság, bátorság, határozott fellépés.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Magyarországnak két lehetősége van:
Ahogy fogalmazott, az osztrák kancellár egyértelműen azt mondta, hogy
ha csak kerítéssel tudjuk őket megállítani, akkor inkább engedjük őket.
Szerinte ezt kell majd megfontolnunk.