Egy hete maradt Magyarországnak, hogy a menekülteket felkészítse a jogi változásokra - mondta Orbán Viktor a Martin Schulzcal közösen tartott sajtótájékoztatón.
Egy kérdésre válaszolva a magyar miniszterelnök megismételte, hogy senki nem hagyhatja el Magyarországot regisztráció nélkül. Szerinte ez nem egy EU-s probléma, hanem Németország problémája.
Senki nem akar Magyarországon maradni, Németországba tartanak. A mi dolgunk, hogy regisztráljuk őket - hangsúlyozta Orbán Viktor.
Szóba kerül majd a már regisztrált menekültek ügyének felgyorsítása is, mert a válság megoldására közösen kell megtalálni a megoldást – tette hozzá Schulz.
Orbán Viktor egy kérdésre válaszolva elismerte, a schengeni rendszer veszélyben van.
Ami most történik, az szégyen”
– jelentette ki a kormányfő, aki megerősítette: Magyarország számára a határőrizet az elsődleges. Megismételte azt is, hogy a schengeni megállapodás feltételül szabja a menekültek számára a regisztrációt, mint mondta, ez nem a magyar kormány döntése.
Az nem működik, hogy valaki átjön a zöldhatáron, elmegy egy vasútállomásra, aztán ott hangoskodni kezd"
– figyelmeztetett a miniszterelnök.
Schulz azt húzta alá, hogy a menekültek alapvető emberi jogai nem sérülhetnek, de a legális bevándorlást kell előtérbe helyezni.
Akik a háború elől menekülnek, azoknak szükségük van a segítségünkre, a védelmünkre – mondta Orbán Viktor, és hangsúlyozta, úgy látja, Európa döntő kihívás előtt áll, és széteshet az unió, ha erre a kihívásra nem tud reagálni.
Egy kérdésre válaszolva Orbán Viktor azt mondta: nem tárhatjuk ki a karunkat, nem mondhatjuk, hogy gyertek csak.
Ellenkezőleg, azt akarjuk üzenni nekik, hogy ne jöjjenek”
– hangsúlyozta a magyar kormányfő, aki nem érti, hogy a menekültek miért nem maradnak a biztonságos Törökországban. „A családoknak, gyerekeknek is sokkal jobb lenne, ha egy biztonságos országban maradnának” – mondta a kormányfő, aki úgy fogalmazott,
morálisan azzal mutatjuk ki leginkább az emberségünket mi, akik a határokat védjük, ha megpróbáljuk megőrizni az értékeinket.
Ezek a történetek mindennap megérintenek, ezért kell megtalálnunk a megoldást – mondta Martin Schulz. Hozzátette: a tagországok hétmilliárd eurós összegről állapodtak meg, amit Jordániának és más országoknak adnak. Szerinte ugyanis az emberek azért indulnak el innen Európa felé, mert itt nincs meg a megfelelő pénz az ellátásukra.