"Halloween napi rendezvényünk, amelyet minden évben október 31-én tartunk, idén különböző okok miatt elmarad. Elnézést kérünk azoktól a gyermekektől és szüleitől, akik már nagyon készültek az eseményre, de megígérjük, hogy jövőre megtartjuk."
Ez a felhívás jelent meg a japán szervezett bűnözői hálózat, a jakuzák legnagyobb klánjának, a Jamagucsi-gumi irodaházának kapuján.
A Guardian úgy tudja, hogy az idei buli azért marad el, mert többen vérontástól tartanak. A hangulat feszült a bűnbandán belül, mert sokan kilépnek, és rivális csoportokat alapítanak az országban.
A kilépő tagok elégedetlenek a főnökkel.
Cukasza Sinobu (más néven Sinoda Kenicsi) állítólag egyre több befizetést követel a kisebb klánoktól, viszont kivételezik a Kodo-kai nevű csapattal. Ez utóbbit ő maga alapította 1984-ben Nagoja városában.
Múlt hónapban a szervezet 72 kisebb klánjából 13-ban döntöttek úgy, hogy kilépnek a hálózatból.
Ők új csoportot alapítanak.
A rivális társaság a Kobe Jamagucsi-gumi nevet választotta.
A leszámolások lehetőségére már a japán rendőrség is figyelmeztette az embereket. A bűnözők által uralt negyedekben többet járőröznek, de két gyilkosságot már így is a bandaháború számlájára írnak a hatóságok.
A még nagyobb vérontástól való félelem nem alaptalan, hiszen az 1980-as évek közepén már volt egy hasonlóan feszült időszak a Jamagucsi-gumi történetében. Akkor három év alatt legalább 20 bűnözőt öltek meg az egymással rivalizáló bandatagok. A CNBC azt írja, hogy akkoriban civilek is meghaltak a bandaháborúban.
Ha egy olyan eseményen törne ki véres leszámolás, ahol gyerekek is megsérülhetnek, mindenki a főnököt okolná - mondja Mizogucsi Acusi szabadúszó újságíró, a jakuzák világának szakértője.
Magát a Jamagucsi-gumi nevű szervezetet 1915-ben alapította egy halász.
A klánnak a közelmúltig 23-24 ezer tagja volt, de az ellenségeskedés kirobbanása óta körülbelül háromezren léptek át máshová. A Jamagucsi-gumi még így is a legnagyobb csoport Japánban.
A szervezett bűnözői csoportnak azért lehet legális irodaháza Kobéban, mert a gengszterek a kábítószer-kereskedelmen és a prostitúción kívül jól menő, törvényes vállalkozásban is érdekeltek. Ezek a cégek a szórakoztatóiparban, a pénzügyi szektorban és az információs technológia területén működnek - írta az Investor.
A Fortune magazin becslése szerint a szervezet nettó árbevétele tavaly elérte a 6,6 milliárd dollárt (282 milliárd forint).