Abszolút többséget szerzett a jelenleg kisebbségben kormányzó iszlamista-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) a vasárnapi török parlamenti választásokon. A választási bizottság 97 százalékos feldolgozottság után azt jelentette, hogy a párt a voksok 50 százalékát szerezte meg.
Ezzel az eredménnyel az 550 fős törvényhozásban 320 képviselője lesz a pártnak, és így egyedül alakíthat kormányt.
"A mai nap a győzelem napja, de ugyanakkor az alázaté is" - mondta győzelmi beszédében Ahmet Davutoglu miniszterelnök, aki korábban ezt írta Twitter-üzenetében: "Adjunk hálát Istennek". Az AKP egyik magas rangú vezetője pedig azt mondta, hogy a siker felülmúlta a várakozásaikat. A balközép ellenzéki Köztársasági Néppárt 24,5, a jobboldali Nemzeti Cselekvés Pártja közel 12, a kurdbarát Népi Demokratikus Párt pedig 10,4 százalékot kapott. A választási részvétel 86,89 százalékos volt.
A választások előtt készített közvélemény-kutatások túlnyomó többsége 40-43 százalékot jósolt az AKP-nek, ami nem lett volna elég ahhoz, hogy a párt egyedül is kormányt tudjon alakítani.
Előzőleg a Bloomberg a délután három órai urnazárás utáni első, nem végleges és nem hivatalos eredmények alapján például nem zárta ki, hogy Recep Tayyip Erdogan elnök pártja, az AKP visszaszerezheti többségét. Azt írják, hogy a voksok 80 százalékos feldolgozottsága mellett az AKP akár a szavazatok 47, de akár 51 százalékát is megszerezheti.
Mint arról az Origo beszámolt, Törökországban békésen zajlott az előrehozott parlamenti választás. A legutóbbi, június 7-i voksoláson - 41 százalékos támogatottsággal - elvesztette abszolút többségét az addig 12 éven át egyedül kormányzó AKP, amely ezután nem tudott a következő három helyezett párt egyikével sem koalícióra lépni.
Az Origo által megkérdezett elemzők korábban úgy vélték, ha az AKP nem tud egyedül többséget szerezni, a patthelyzet csak tovább mélyítheti az ország válságát, miközben a térségben is meglehetősen nagy a zűrzavar.
Vasárnap este egyébként összecsapások törtek ki kurd tüntetők tucatjai és a biztonsági erők között a délkelet-törökországi, kurd többségű Diyarbakir városban.
A fiatalok szemeteskukákat gyújtottak fel és kövekkel dobálták meg a helyszínre vezényelt rendfenntartókat,
akik könnygázt és vízágyút vetettek be a tömeg feloszlatására.