21.20 STADE DE FRANCE
A francia-német labdarugó mérkőzésen fél tíz előtt tíz perccel egy öngyilkos merénylő bombát robbant. Tíz perccel később, pontosan fél tízkor az aréna H kapujánál a társa is a levegőbe repíti magát, és a sornak még nincs vége. 21.53-kor a harmadik terrorista is működésbe hozza a testére szerelt pokolgépet.
Kész csoda, hogy a támadókon kívül itt csak egy ember veszti életét.
21.25 RUE BICHAT
A külvárosi stadionnál felrobbantott első bomba után néhány perccel a belvárosban is elszabadul a pokol. A sokk hatása alatt álló szemtanúk vallomása ellentmondásos abban, hogy egy vagy két terrorista nyitott-e tüzet a Le Carillon bisztrónál.
A végeredmény azonban biztos: 15 halott, 10 sérült.
A Carillon egy sarki üzlet, fölötte "hotel" felirat. Évekkel ezelőtt a hotel alatt lévő bár volt a kerületi prostituáltak találkozóhelye, „kézre esett” a fölötte lévő szálloda. Aztán az épületet a bárral és a hotellel együtt eladták, a szálloda bezárt, helyét lakások vették át, a prostituáltak eltűntek. A bárhoz viszont nem nyúltak, az ugyanolyan nyűtt, mint piros lámpás korában.
"Itt lehetett kapni a legolcsóbb sört a városban. Meg a vele szemben lévő Petit Cambodiában vagyis Kis Kambodzsában. Ez megtette a hatását, minden este, főleg hétvégén tömve volt. A Kis Kambodzsában fél órát is kellett várni a kiszolgálásra, az utcán kígyózott a sor. A Carnillon előtt mindig tömegek ácsorogtak cigivel a kezükben – bent ugyanis nem volt szabad dohányozni.
Szóval a terroristák csak jöttek, kiszálltak az autóból és elkezdtek lövöldözni"
- magyarázza a környék múltját, és próbálja értelmezni a történteket egy helyi nő.
Azt mondja, nagyon sok fiatal csapta itt agyon az időt, mindenféle nációból. És éppen ez az, amiért nem értik itt, hogy mi volt a terroristák célja. "A Hebdo az más sztori - folytatja alkalmi informátorom -, ott világos volt a helyzet, de itt nem.
Tapintható a feszültség. A metrón nem szólnak egymáshoz az emberek, az utcán nem néznek egymás szemébe."
A támadók a lövöldözés után visszaszállnak a kocsiba, és tovább hajtanak a néhány utcával odébb fekvő bárok felé.
21.32 RUD DE LA FONTAINE
Eddigi tudásunk szerint hét perccel később újabb puskaropogás rázta meg a francia fővárost.
Parkos sugárút mellett hármas utcakereszteződés, három célpont. Az első a Cosa Nostra nevű olasz étterem. A bár több helyen átlőtt üvege és a teraszt borító vérnyom a merényletek krónikása. Péntek este, a támadások napján enyhe idő volt, sokan ültek a teraszon, a terroristák rájuk nyitottak tüzet először.
Nem messze az olasz étteremtől egy kávézó, söröző áll, a Café Bonne Biére. A fekete ruhások az itt ülő vendégekre is lőnek. De a két étterem közötti mosoda is kap a Kalasnyikovok golyóiból. A bejárathoz legközelebb álló mosógép átlőve, összetörve, eldőlve, talán neki esett az egyik sebesült.
Öten haltak meg, nyolc embert életveszélyes állapotban szállítottak kórházba. A kávézóval szemben az arab szendvicsező sértetlenül megússza a harcot, rá nem támadtak. Van ott még gyorsétterem és egy sor bár, éjjelnappali, amelyek szintén megmenekülnek.
21.36 RUE CHARONNE
A következő támadás helyszínét szemügyre véve kirajzolódni látszik, hogy milyen taktikát követhettek a terroristák a szórakozó helyek kiválasztásánál. Valamennyi több utca összefolyásánál található több megközelítési és menekülési utat biztosítva egyszerre, ez igaz a Charonne utcai La Belle Equipe sörözőre is. Fél tíz után pár perccel autó kanyarodik a söröző elé. Terroristák szállnak ki, és válogatás nélkül lőni kezdenek a teraszon ülőkre. A golyózáporból kap a szomszédos japán étterem is, a Sushi Maki. A vérfagyasztóbb mérleg: 19 halott és 9 sebesült.
Ez így nem mehet tovább!
– mondja nekem meggyőződéssel egy ötvenes párizsi férfi, Said Aider. – A kormány tehetetlen, a rendőrség tehetetlen. Itt valami sokkal komolyabb dologgal állunk szemben. Most fizetjük meg az árát annak, hogy nem vettük elég komolyan a közel-keleti konfliktusokat.”
A környéken lakik, nem fér a fejébe, hogy ilyen megtörténhet.
21.40 PASSAGE SAINT PIERRE AMELOT
A legvéresebb támadást a Bataclan nevű szórakozóhelyen hajtják végre. Itt egy zsúfolt koncerttermet választottak a gyilkosok.
A bárt az élő zenét és a stand upot kedvelő párizsiak látogatták. Egy átjáró közepén található, aki ismeri Budapestet, az a Gozsdu udvart mint két utcát összekötő átjárót képzelje maga elé. A gépfegyverek 89 emberrel végeztek,
ez a merényletsorozat legvéresebb helyszíne.
Itt a legnagyobb a részvétét kifejező tömeg is. A környék utcáin autóval lehetetlen közlekedni, a világ minden tájáról érkező sajtómunkásokkal és megemlékezőkkel megtelnek az utcák.
21.40 BOULEVARD VOLTAIRE
Az utolsó támadásban szintén egy sarki bár, a Comtoir Voltaire érintett, és ismét öngyilkos merénylő robbant. A repeszek a padlótól a mennyezetig beborítják a helyiséget, széttépik az üléseket, az asztalokat borító kárpitot és az emberek ruháit. Óriási szerencsére eddig senki nem halt bele a sérüléseibe.
NINCS MAGYARÁZAT
Az elmúlt két napban a franciák egyfolytában keresik a támadássorozat okait, de nem nagyon találják.
A Comtoir Voltaire elleni támadás hátterében sokan etnikai-vallási indítékokat vélnek felfedezni.
A Voltaire ugyanis Párizs három zsidó kerületének egyikében fekszik. Zsidó kegytárgyakat és kóser húst áruló boltok itt az utcakép részei. Mások szerint, ha a támadások egészét nézzük, akkor semmilyen rendszer nem fedezhető fel józan ésszel. "Őrültek, idióták" – mondják nekem néhányan, és ebben az egyben mintha konszenzus lenne köztük.