Hol volt az orosz repülő a lelövés pillanatában? Ankara és Moszkva ebben továbbra sem ért egyet. Az oroszok szerint a Szu-24-es vadászbombázót nem Törökország felett lőtték le, és az akcióban valójában a török légierő F-16-osa sértette meg Szíria légterét.
A törökök szerint:
Moszkva azonban vitatja a török narratíva pontosságát.
A törökök nyilvánosságra hozták azt a hangfelvételt, amely bizonyítja, hogy figyelmeztették a gépeket.
Az oroszok szerint:
Az oroszok szerint a török akció túlzott és aránytalan volt akkor is, ha Ankara "minden állítása igaz lenne" – írja az RT. A török állítások közül kétségtelenül az az egyik legérdekesebb része, hogy az orosz repülő 17 másodpercig volt Törökország felett.
Az idő rövidsége miatt feltételezik az oroszok, hogy a támadásról Ankara már jóval korábban döntött. Az RT által idézett szakértők szerint a Szu-24-es mozgása nem utalt arra, hogy török területek ellen intézne támadást, a vadászgépeknek pedig nagyon rövid idő állt rendelkezésükre, hogy eldöntsék:
az ismeretlennek mondott géppár közvetlen veszélyt jelent az országra.
Az is érdekes állítás, hogy a törökök nem tudták, hogy orosz repülők közelítenek: az oroszok által bázis nincs messze a határtól és a térségben jó ideje az oroszok folytatnak műveleteket. Kire számítottak?
Az oroszok még valamit tartanak nagyon gyanúsnak. Szerintük az is összeesküvésre utalhat, hogy az orosz repülő zuhanásáról több felvétel is készült – ebből arra következtetnek, hogy néhányan már előre tudták, hogy a térségben történni fog valami.
A mostani, rendkívül súlyos incidens nem volt előzmény nélküli. Ankara nem örült, hogy az oroszok is beavatkoztak a szíriai konfliktusba. Az akciók kezdete óta többször is jelezték, hogy szerintük oroszok túl közel repülnek a török határhoz.
Október elején egy orosz repülő belépett a török légtérbe: Moszkva azt állította, hogy csak kitérő manővert hajtott végre, amirer az kényszerítette, hogy egy török gép vette célba.
Valójában a légtérsértések egyáltalán nem ritkák a térségben. Nem csak a szír háború miatt vannak. Az oroszok arra emlékeztetnek, hogy 2012-ben Szíria felett lőttek le egy török katonai felderítő vadászgépet. Akkor miniszterelnökként Recep Tayyip Erdogan azt mondta, hogy
a rövid ideig tartó berepülés nem lehetnek oka egy támadásnak.
De a törököknek amúgy is elég tapasztalatuk van a légtérsértésekkel: 2005-ben állítólag 1017 alkalommal repültek be Görögország fölé. Ankarának és Athénnak még vannak területi vitáik, és az erőfitagtatásban a légierőnek is jut szerepe. 2006-ban egy török és egy görög F-16-os ütközött össze üldözés közben, az incidensben a görög pilóta meghalt.