A világszervezet szakosított szervezete szerint a konfliktus miatt az elmúlt valamivel több mint egy év alatt mintegy kétezer iskola kényszerült bezárni Nigériában, Kamerunban, Csádban és Nigerben.
Némelyik iskola már több mint egy éve nem üzemel, mert a Boko Haram fegyveresei kifosztották vagy felgyújtották őket.
A szervezet neve azt jelenti, hogy "a nyugati oktatás bűn".
"A konfliktus nagy tehertételt jelent a térségbeli oktatás számára, az erőszak számos gyereket tartott távol az osztálytermektől egy évnél is hosszabb időre, ami azzal a veszéllyel jár, hogy ezek a gyerekek végleg kikerülhetnek az oktatásból" - mondta Manuel Fontaine, az UNICEF nyugat- és közép-afrikai regionális igazgatója.
A válság előtt a gyermekalap becsült adatai szerint 11 millió általánosiskolás-korú gyerek oktatása vált lehetetlenné a Nigériával szomszédos négy államban, ahová az iszlamisták kiterjesztették támadásaikat.
Mindezek ellenére több száz iskola nyílt meg az elmúlt hónapokban Északkelet-Nigériában, azonban ott, ahol újraindult az oktatás, túlzsúfoltak az osztálytermek, illetve azokat az országban földönfutóvá vált menekültek befogadására is használják.
Átmeneti tantermeket is kialakítottak, de ezekben nehéz szavatolni a biztonságot.
A rossz közbiztonsági állapotok az UNICEF szerint visszatartják a tanárokat is, hogy visszatérjenek az osztálytermekbe.
A Boko Haram hat éve zajló lázadása alatt mintegy 600 oktatót öltek meg.
"A kihívás, amivel szembe kell néznünk, az, hogy szavatoljuk a gyermekek biztonságát oktatásuk megzavarása nélkül. Az iskolákat célzottan támadták, így a gyerekek félnek visszamenni az osztálytermekbe. Mégis, minél tovább maradnak távol az iskoláktól, annál nagyobb a kockázata annak, hogy zaklathatják, elrabolhatják vagy besorozhatják őket a fegyveres csoportok" - mondta Fontaine.
A saría (iszlám jog) radikális értelmezésén alapuló állam létrehozását hirdető Boko Haram hat éve folytat fegyveres harcot, és 2015 elején jelentős területeket sikerült elfoglalnia három északkelet-nigériai szövetségi államban, és támadásait kiterjesztette a szomszédos államokra is.
Csád, Niger és Kamerun segítségével a nigériai hadseregnek sikerült visszaszorítania a lázadókat, emiatt a frakciókra töredezett csoport az utóbbi időben a gerilla-hadviselésre tért át:
falvakat rohant le, üzletek, piacok, buszpályaudvarok és iskolák ellen intéz terrortámadásokat.
Felkelésük 2009-es kezdete óta a Boko Harammal folytatott harcok 20 ezer ember életét követelték, a menekültek száma több mint 2,6 millió, közülük mintegy 2,2 millió a nigériai.