Senki ne csodálkozzon, ha jövő januártól ismét aláírásgyűjtőkkel találkozik a budapesti utcákon. Az egyetlen különbség az lesz, hogy ezeket az íveket sem Orbán Viktor, sem Lázár János nem fogja aláírni. Most már biztosnak látszik ugyanis, hogy az Európai Humanista Föderáció
Magyarországon is gyűjteni fogja
az Orbán-kormány elleni íveket.
Julie Pernet, a brüsszeli székhelyű szervezet munkatársa az Origónak elmondta: bár a szabályzat szerint elég lenne hét tagállamban gyűjteniük az aláírásokat, ők az összesben megpróbálkoznak majd vele, nemcsak interneten, hanem az utcán is.
„Reméljük, sokan fognak támogatni minket Magyarországon.
Már most is sok támogató üzenetet kaptunk a magyaroktól”
– mondta Julie Pernet.
A szervezet jelenleg az aláírásgyűjtés formai részét dolgozza ki, ez egy hónapig is eltarthat. Azt remélik, hogy januárban hivatalosan is elkezdhetik a gyűjtést, aki addig is szeretne csatlakozni, az írhat nekik e-mailt, és értesítik, ha már leadhatják az aláírásukat.
Az Európai Humanista Föderáció alapvetően azt akarja elérni, hogy alkalmazzák Magyarországgal szemben az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkét. Ez kimondja, hogy ha valamelyik tagállamban sérülnek az unió alapértékei, akkor egy háromlépcsős eljárás végén
akár a jogosultságait is felfüggeszthetik.
A Magyarország elleni eljárás ettől még nagyon messze van, és az elmúlt évek tapasztalatai szerint amúgy is minimális rá az esély. A polgári kezdeményezés viszonylag új eszköz, eddig összesen három jutott el az Európai Bizottságig.
Ezek egyike az állatkísérletek ellen emelt szót, a másik azt követelte, hogy az EU tiltsa be minden olyan tevékenység anyagi támogatását, amelyben feltételezhetően emberi embriókat semmisítenek meg, a harmadik pedig azt követelte, hogy minden polgár számára biztosítsanak tiszta ivóvizet és szennyvízelvezetést. A bizottság mindhárom kezdeményezést megválaszolta, de
jogi lépéseket egyik esetben sem tettek.
A polgári kezdeményezés szabályai szerint a humanistáknak egy év alatt 1 millió aláírást kell összegyűjteniük hét uniós tagállamból. Akármelyikre is essen a választásuk, a bizottság kimondja azt is, mennyi a minimum, amit egy-egy tagállamban össze kell gyűjteni, Magyarország esetében ez például 15 ezer.
Az aláírásokat az interneten és személyesen is lehet gyűjteni. Előbbi esetben az Európai Bizottság ingyen ad szoftvert, sőt, ha kérik, akkor azt is felajánlja, hogy
a szerverein tárhelyet biztosít az online gyűjtési rendszernek.
Ha sikerül összegyűjteni az egymillió aláírást, akkor ellenőrizni kell a támogatói nyilatkozatokat, majd az Európai Bizottság fogadja a szervezőket, sőt lehetőséget kapnak arra is, hogy az Európai Parlamentben nyilvánosan meghallgassák őket.
Akármi legyen is a végeredmény, nem kizárt, hogy az aláírásgyűjtők éppen ellentétes hatást fognak vele elérni, mint szeretnék. Politológusok szerint
az Orbán-kormánynak még jól is jöhet egy ilyen akció.
Az ilyen kritika mindig hálás téma, és nemcsak a baloldalnak, hanem a kormánynak is olyan, mint egy gumicsont, mondta Kiszelly Zoltán.
„A kormány jelenlegi kommunikációjának új muníciót adhat az aláírásgyűjtés, tökéletesen
illeszkedik abba a retorikába, amely Magyarország elleni támadásnak értékeli a brüsszeli lépéseket”
– mondta a politológus.
Kiszelly Zoltán szerint Szijjártó Péter első reakciója is erre utalt, hiszen a külgazdasági és külügyminiszter rögtön Brüsszel bosszújaként értelmezte a történteket.
A politológus szerint az ellenzék számára is hálás feladat az aláírásgyűjtésre adott válasz, hiszen ez is bizonyítja: Brüsszel ugyanazt mondja, amit ők. A hazai ellenzék belső támogatottság híján egyébként is szívesen példálózik külföldi hivatkozásokkal – mondta Kiszelly Zoltán.
Szerinte Orbán Viktornak már csak azért sem árthat egy ilyen akció, mert
a magyar miniszterelnök soha nem volt olyan népszerű külföldön, mint most.
Nem véletlen, hogy hamarosan a Fidesz-kongresszuson egy nemzetközi piacra szánt kampányvideót is bemutatnak, valamint a miniszterelnök egy ideje angolul is posztol a Facebookra.
Új löketet adhat a kormány kommunikációjának az aláírásgyűjtés – ezt mondja Reiner Roland is. A Republikon Intézet munkatársa szerint a Fidesz fel fogja tudni használni kampányában az akciót, hiszen az
tökéletesen illik az eddigi kommunikációba,
amely szerint Brüsszel irigy a magyar sikerekre.
Bár a politológus szerint minden bizonnyal az ellenzék is lecsap majd rá, de a baloldal nem lesz egységes a kérdésben. Ezért azt valószínűsíti, hogy az uniós szerződés hetes cikkének felemlegetését több párt is túlzónak tartja majd. Reiner Roland az LMP és az Együtt esetében is el tudja képzelni, hogy nem állnak be egy esetleges kampány mögé.