Törökországból ugyan nem, de az Európai Unió területéről egy korábbi uniós döntés értelmében Magyarországnak is be kellene fogadnia menekülteket.
Orbán Viktor a vasárnapi EU–török csúcstalálkozó után jelentette be: a zárónyilatkozatnak nem része, hogy
az unió országai között kötelezően szét lehetne osztani a migránsokat.
A miniszterelnöknek abban mindenképpen igaza van, hogy a Törökországban jelenleg élő körülbelül kétmillió menekült esetleges szétosztásáról nem egyeztek meg az uniós tagállamok. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szeptember végén elfogadott 120 ezres egyszeri és rendkívüli kvótából biztosan kimaradhatnánk.
Hétfő délután Rogán Antal is megerősítette parlamenti felszólalásában, hogy a kötelező kvóták veszélye még mindig fennáll.
"A kormány folytatja a kvóta elleni küzdelmet, december 14-ig meg fogja támadni a kötelező betelepítési kvótát az Európai Bíróságon" – mondta a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter.
Ahhoz, hogy megértsük, mi a kettő között a különbség, fontos tisztázni, mit jelent a menekültek áthelyezése, és mit az áttelepítésük. Az Európai Tanács fogalmai szerint áthelyezni azokat a migránsokat lehet, akik már az unió területére értek, és Görögországban vagy Olaszországban várják a további döntést a sorsukról.
Áttelepítésnek ezzel szemben azt hívjuk, amikor
az unió területén kívül létrehozott menekülttáborokból
(például Törökországból) hoznak át embereket az EU-ba.
Ez utóbbiról eddig tényleg semmilyen megállapodás nem született. A vasárnapi török–EU csúcson a háttérben ugyan valószínűleg ez is szóba került, de az uniós állam- és kormányfők inkább abban állapodtak meg, hogy pénzzel támogatják a törököket. Ebben Magyarország is részt vesz, Orbán Viktor bejelentése szerint 18 millió euróval járulunk hozzá az uniós kerethez.
A menekültek áthelyezése, ha akadozva is, de már megkezdődött. Az EU vezetői szeptember végén, egy rendkívüli csúcson állapodtak meg 120 ezer menekült egyszeri áthelyezéséről. Magyarország, három másik tagállammal együtt a kvóta ellen szavazott, de az uniós belügyminiszterek végül minősített többséggel döntöttek a tervezet mellett.
Az akkor megszavazott kvóták szerint tehát
Magyarországnak 1294 menekültet kellene átvennie
Görögországból vagy Olaszországból. Trócsányi László igazságügy-miniszter korábban utalt arra, hogy ez a szám a családegyesítések miatt még néhány ezerrel nőhet.
Tény azonban, hogy eddig kevesebb mint száz menekült lelt új otthonra a program segítségével. Nem Magyarország tehát az egyetlen tagállam, amely vonakodik teljesíteni a kötelezettségeket. A magyar kormány már azt is bejelentette, hogy az Európai Bírósághoz fordul a kötelező kvótarendszer miatt, és példáját Szlovákia is követi.
Kérdéses az is, hogy az Európai Tanács át tudja-e nyomni a tagállamokon, hogy az áthelyezés ne egyszeri, hanem állandó mechanizmus legyen. A menekültek ugyanis folyamatosan jönnek, a 120 ezer csak töredéke a teljes létszámnak. Ennek elfogadtatása már nehezebb lesz, de nem lehetetlen.
Angela Merkel vasárnap ennek érdekében egy „mini csúcsot” is szervezett hét másik olyan uniós tagállam részvételével, akik támogatják a tervet. Elemzők szerint ez azt jelentheti, hogy a német kancellár egyelőre felhagyott azzal, hogy meggyőzze a kötelező kvótarendszer ellenzőit, de most
egy kisebb koalíciót hoz tető alá, hogy később mégis átverje a tervet a vonakodókon.
Merkel erőfeszítéseit Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is támogatja. A bizottság első embere valószínűleg már decemberben az asztalra teheti azt az áttelepítési tervet, amelynek alapján
3-500 ezer menedékkérőt fogadhat be az unió
Törökországból, ez azonban önkéntes lenne.
Az már a vasárnapi csúcson is egyértelmű volt, hogy Brüsszel tisztában van azzal, hogy az áthelyezés nem úgy megy, ahogy várták. Nem véletlen, hogy a kötelező kvóta a zárónyilatkozatba sem került bele, és inkább az Ankarának nyújtott pénzügyi segítséget szorgalmazták.
Ez alapján Törökország összesen 3 milliárd eurót kap, hogy javítsa az ország területén tartózkodó 2 millió szíriai menekült ellátását. Felgyorsítják a török uniós csatlakozási tárgyalásokat is, sőt 2016 októberétől
megkönnyíthetik a török állampolgárok belépését az EU-ba.
Ankara ennek érdekében még egy áldozatot vállalt: beleegyezett a visszafogadási egyezménybe is, amelynek alapján visszaküldhető a területére minden olyan menedékkérő, aki az unió területén nem kapott menekültstátuszt. Vállalta azt is, hogy a határain keresztül illegális úton nem enged migránsokat az unió területére.
A döntés mögött nyilvánvaló politikai alku is körvonalazódni látszik: az EU hajlandó szemet hunyni az Erdogan-rezsim néhány antidemokratikus intézkedése felett, ha Törökország teljesíti a most megszabott feltételeket.