A fejlett országoknak - elismerve történelmi felelősségüket az üvegházhatású gázok koncentrációjában -, kompenzálniuk kell a fejlődő országokat, mondta Áder János államfő a párizsi klímacsúcs második napján.
A feltörekvő államok is ragaszkodnak egy olyan fejlődési pálya befutásához és életszínvonal eléréséhez, amilyen a fejlett országoké. Ha a fejlődő országok nem kapnak a technológiai váltáshoz megfelelő pénzügyi segítséget, akkor ezt csak a fosszilis energiahordozók révén tudják elérni, véli a magyar köztársasági elnök. A dilemma feloldásához a fejlett országoknak,
az Egyesült Államoknak, a nyugat-európai országoknak és az Európai Uniónak össze kell rakni egy 100 milliárd dolláros pénzügyi hitelkeretet,
amiből a fejlődő országok finanszírozni tudják a környezetbarát technológiákat, mondta a köztársasági elnök az ENSZ-értekezlet második napján.
Áder János nem bízik abban, hogy a közel kéthetes konferencia minden problémát megoldanak a résztvevők a hétfőn kezdődött és december 11-ig tartó tárgyalássorozaton. Biztató előjelnek tarja azonban, hogy a néhány ország már továbblépett korábbi vállalásainál. A jelentős szennyezőnek számító Japán és Kanada új kormányai már a nyitónapon elkötelezettebbnek mutatkoztak az előzőekhez képest.
Narenda Modi indiai és François Hollande francia miniszterelnök bejelentették, hogy 120 ország bevonásával létrehozzák a napenergia OPEC-et. Az ügynökségbe csak az indiai kormány 30 millió dollárt fektet be. Olyan nagy cégek jelezték részvételi igényüket a kezdeményezésben, mint az HSBC France és a Tata – írja a Guardian.
A fejlődő országban 300 millió ember otthonába nincs áram. Az olcsó, környezetbarát napenergiát e régiók felzárkóztatására szeretné felhasználni az indiai kormány.