Provokáció, avagy a megfagyott magyar–német kapcsolatok felmelegítése a cél? - veti fel a kérdést Seehofer budapesti látogatása kapcsán a német Tagesschau.de. Orbán Viktor miniszterelnökhöz pénteken érkezik Horst Seehofer, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke. A bajor miniszterelnök budapesti látogatása teljesen megbolygatta a német sajtót, ami azóta is a miniszterelnöki vizit valódi okait firtatja.
A hivatalos program szerint az Orbán–Seehofer-egyeztetés után a bajor miniszterelnök az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetemen tart beszédet. Az egyetem politológiaprofesszora, Hendrik Hansen szerint Seehofer mindössze lehetőséget szeretne biztosítani a magyar miniszterelnöknek, hogy elmondhassa érveit a menekültválság témájában.
Németország túl kevés erőfeszítést tett, hogy megértse a magyar álláspontot”
– mondta a professzor. Hozzátette, a Merkel által sokat emlegetett európai megoldás érdekében Seehofer hidat építhetne a német kancellár és a magyar miniszterelnök között. A német–magyar diplomáciai kapcsolatok ugyanis még soha nem voltak ilyen hűvösek a rendszerváltás óta, mint most.
A német sajtó egyre szkeptikusabban fogadja Seehofer diplomáciai útjait. A bajor miniszterelnök szinte napra pontosan egy hónapja találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, majd most Orbán Viktorral ül tárgyalóasztalhoz - emlékeztet a Zeit pénteki írásában.
A Spiegel szerint a bajor politikus újabb aknamunkájáról van szó.
A cikk szerzője érdekesnek találja az időzítést; a budapesti látogatás mindössze három nappal előzi meg a török–EU csúcsot.
Brüsszelben az uniós tagállamok vezetői mellett Törökország is képviselteti magát, ahol Merkel Ankara segítségére számít a menekültkrízis kezelésében. Ahogy a német kancellár korábban fogalmazott, nincs B terv, vagyis a macedón–görög határ V4-országok által szorgalmazott lezárása nincs napirenden.
A másik fontos közelgő esemény a márciusi német tartományi választások. Március 13-án Baden-Württemberg, Rajna-vidék-Pfalz és Szász-Anhalt tartományokban arról döntenek a németek, hogy továbbra is konzervatív (CDU-CSU) vezetést akarnak-e.
A tét nagy: ha a kormány leszerepel a tartományokban, érdemes lesz elgondolkodnia egy drasztikus irányváltáson,
hogy legyen esélyük a közelgő parlamenti választásokon. Seehofer jó koalíciós partnerhez híven hangoztatja, hogy folyamatosan egyeztet lépéseiről a német kancellárral, de azért nem felejtette el megjegyezni azt sem, hogy a 2017-es választások kereszténydemokrata jelöltje nem feltétlenül kell, hogy Angela Merkel legyen.