"A jelenlegi politikai folyamat nagyrészt annak köszönhetően vált lehetővé (Szíriában), hogy Washingtonban hosszú távon megértésre talált Moszkvának az az alapvető álláspontja, miszerint a szíriai elnök sorsáról való döntés a mostani szakaszban nem szerepelhet a napirenden" - hangoztatta Rjabkov John Kerry amerikai külügyminiszter szerdai és csütörtöki moszkvai tárgyalásait kommentálva.
Maga Kerry, aki az orosz fővárosban Vlagyimir Putyin elnökkel és Szergej Lavrov külügyminiszterrel is egyaránt négy-négy órás tárgyalást folytatott, a TASZSZ orosz állami hírügynökség által pénteken közölt exkluzív interjújában arról beszélt, hogy
Washington szeretne visszatérni a Moszkvával folytatott normális párbeszédhez,
és szerinte ebben az irányban történt is előrelépés.
Kerry szerint a világpolitika jelenlegi legfontosabb témái:
"Sokkal jobb lesz az orosz nép számára, ha képesek leszünk kivívni a békét Ukrajnában és Szíriában. Ez jelentős mértékben megújítja az Egyesült Államok és Oroszország viszonyát annak érdekében, hogy együtt tudjunk működni bármilyen kihívással szemben" - mondta.
Kerry úgy vélekedetett, hogy a Szíria ügyében kialakult amerikai-orosz általános egyetértés és az ott elért fegyvernyugvás elő fogja segíteni az eheti brüsszeli terrorcselekményekhez hasonló események megakadályozását.
Az amerikai külügyminiszter ismételten felszólította Moszkvát, hogy gyakoroljon nyomást a Donyec-medence önjelölt köztársaságainak fegyveres támogatóira a minszki megállapodások betartása érdekében. Mint mondta, a szakadároknak egy sor dologhoz tartaniuk kellene magukat, és feltételezése szerint
Oroszország képes hatni rájuk ezek betartása érdekében.
Kerry moszkvai tárgyalásai során felvetette az Oroszországban nemrég 22 évi szabadságvesztésre ítélt ukrán katonanő, Nagyija Szavcsenko két, Ukrajnában elfogott orosz katonára való kicserélésének lehetőségét.
Szergej Ivanov, a Kreml kabinetfőnöke pénteken Moszkvában újságírók előtt megismételte azt az orosz álláspontot, hogy egy ilyen fogolycsere elvileg két feltétel betartása esetén lehetséges.
Az egyik az orosz jogrend betartása, a másik az orosz elnök jóváhagyása.
Ivanov kizárta azt a lehetőséget, hogy Szavcsenkót a Donyec-medencei fegyvernyugvásról megkötött minszki megállapodásoknak a fogolycseréről szóló rendelkezései alapján szolgáltassák ki. Hangsúlyozta, hogy Oroszország nem tartozik a konfliktusban érintett felek közé.
A dél-oroszországi Donyeck városi bírósága kedden két orosz újságíró megölésében, békés polgári lakosok meggyilkolásának kísérletében és Oroszország határának illegális átlépésében marasztalta el Szavcsenkót, aki tagadta bűnösségét.