Bochenek az után ismertette a lengyel kormány álláspontját, hogy az Európa Tanács (ET) alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete, a Velencei Bizottság pénteken megállapította: az alkotmánybíróságot korlátozó lengyel jogszabály-változások
alááshatják a demokráciát,
az emberi jogokat és a jogállamiságot, és a taláros testület döntéseinek végrehajtására szólította fel a varsói kormányt.
A kormányszóvivő a Velencei Bizottság elnökének, Gianni Buquicchiónak a pénteki nyilatkozatára utalt, amely szerint a bizottsági jelentés „világosan megállapítja, hogy a fennálló lengyel alkotmánybírósági válságért az előző és a jelenlegi kormány egyaránt felelős”, ezért fontos, „hogy az összes politikai erő együtt keresse a helyzet konstruktív megoldását”.
Buquicchio nyilatkozata arra vonatkozott, hogy a tavaly októberi parlamenti választások előtt a leköszönő, Polgári Platform (PO) vezette kormány öt új alkotmánybíró megválasztásával megváltoztatta az alkotmánybíróság összetételét úgy, hogy a 15 tagú testület összes tagja PO-jelölt legyen.
A Jog és Igazságosság (PiS) új kormánya érvénytelenítette a PO bírójelöltjeinek megválasztását, és öt saját új bírót választott meg. Az alkotmánybíróság szerint a PO és a PiS többségű szejm döntése is legalább részben alkotmányellenes volt, ám az államfő mind az öt megválasztott bírót beiktatta, de a taláros testület csak kettejük beiktatását ismerte el, a többiek nem vesznek részt a tárgyalásokon.
Bochenek a sajtóértekezleten azt is bejelentette: a kormány – a Velencei Bizottság véleménye ellenére –
nem hirdeti ki a hivatalos közlönyben,
és így nem lépteti hatályba a PiS decemberi alkotmánybíróságitörvény-módosítását megsemmisítő szerdai alkotmánybírósági ítéletet.
A kormányszóvivő által említett jogszabály kulcseleme, hogy nagy súlyú ügyekben a 15 tagú testület legalább 13 bíró jelenlétében és kétharmados többséggel hozhat csak érvényes határozatokat. Eddig az ilyen esetekben elegendő volt 9 bíró jelenléte, és egyszerű többséggel dönthettek. A kormány a szerinte hiányos összetétel miatt eleve törvényellenesnek nyilvánította a bírói testületnek a törvénymódosítással foglalkozó tárgyalását.
Bochenek sajtóértekezletét kommentálva az ellenzéki Nowoczesna (Modern) képviselői rámutattak: a Velencei Bizottság úgy találta, hogy a kormánynak ki kell hirdetnie az alkotmánybíróság szerdai döntését. A vitatott törvénymódosítást
„nem az egész szejm, hanem a PiS fogadta el” –
értékelték – így a Velencei Bizottság véleményének szejmbeli megvitatása nem jelent megoldást. „Az ellenzék számára ezért nincs más kiút, csak az utcai tüntetések” – mondták a Modern képviselői.
Az utcai tüntetéseken való részvételre buzdított a PO elnöke, Grzegorz Schetyna is. Schetyna már pénteken, a 2014-es ukrajnai fordulatra utalva bejelentette: amennyiben az alkotmánybíróság helyzete nem oldódik meg, „a konfliktus az utcára terelődik, és az összes aktivitást utcára kihelyezve, egy varsói Majdanról beszélhetünk majd”. A Modern, a PO valamint más ellenzéki tömörülések kezdeményezésére szombat délben tüntetés kezdődött az alkotmánybíróság varsói épülete előtt.