Kim Ir Szen 1980-as kongresszusa óta idén először ülnek össze május 6-án Észak-Koreában a hatalmon lévő Koreai Munkapárt küldöttei.
A kommunista diktatúra történetében ez a hetedik kongresszus.
A találkozó után várhatóan még az eddiginél is nagyobb hatalom összpontosul majd az országot öt éve irányító Kim Dzsongun kezében. A küldöttek várhatóan formálisan is jóváhagyják a diktátor "Bjongdzsin" néven emlegetett politikáját: ennek célja, hogy az ország gazdasága és nukleáris arzenálja egyszerre fejlődjön. Dzsongun apja, Kim Dzsongil más politikát folytatott. Nála a hadsereg volt az első, minden más csak ezután következett.
A kongresszuson kiderülhet, hogyan folytatja nukleáris fegyverkezési programját a gazdaságilag legyengült ország.
Az utóbbi hónapokban egyre feszültebb a viszony Észak-Korea és a nemzetközi közösség között. A phenjani vezetés - az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait megsértve - január 6-án végrehajtotta az ország negyedik kísérleti nukleáris robbantását, ráadásul egy hidrogéntöltetet is tartalmazó eszközzel.
Egy hónapra rá interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki az ország területéről, azt állítva, hogy műholdat állítottak pályára. A nyugati hatalmak szerint valójában nem erről volt szó, hanem fegyverkísérlet történt. Legutóbb április 24-én egy tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétával hajtott végre fegyverkísérletet az ország hadserege.
Dél-Korea szerint Phenjan jelenleg újabb rakétakilövésre készül
és befejezte ötödik kísérleti atomrobbantásának előkészületeit, s bármelyik pillanatban végrehajthatja a robbantást.