A Nagy-Britannia EU-tagságáról szóló kérdésre a választásra jogosultak 72 százaléka válaszolt a csütörtökre kiírt népszavazáson. Míg a brexit, vagyis a kilépés mellett 51,9 százalékuk tette le a voksát, ami 17 410 742 szavazatot jelent, az EU-tagságra 16 141 241-en szavaztak, ami a résztvevők 48,1 százaléka.
Ezzel eldőlt: Nagy-Britannia önállóan folytatja tovább.
A szorongás keltette életre a bregretet (a regret szó megbánást jelent) a szavazás másnapján, miután kiderült, hogy a font értéke lezuhant, az angol tőzsde pedig azonnal beszakadt amiatt, hogy a britek úgy döntöttek, kilépnek az Európai Unióból. Péntekre az is kiderült, nem tudni, mi lesz az angol egészségbiztosítással, pedig Nigel Farage kilépéspárti brit politikus óriásposztereken is megígérte, lesz pénz erre.
A bennmaradáspárti szavazók felháborodtak, amikor meghallották, hogy a brexitpártiak egy része meggondolta magát, és ha tehetné, már maradna. Erről írt az Independent. Egy diák, Mandy Suthi, aki maga is a brexitre szavazott, az ITV Newsnak azt mondta, ha kapna egy második esélyt, a bennmaradás mellé tenné az ikszet. Azt is bevallotta, hogy a szülei és a testvérei is sajnálják már, hogy így döntöttek.
Visszamennék a szavazófülkébe, és azt választanám, hogy maradjunk bent, egyszerűen amiatt, mert ma reggelre a valóság berúgta az ajtót
- magyarázta Mandy, aki nem leplezte csalódottságát és azt sem, hogy szeretne újra szavazni a kérdésről.
Khembe Gibbons suffolki úszómester is arról beszélt, hogy megbánta a döntését azok után, hogy Farage bejelentette, nem tudja garantálni az egészségbiztosítás finanszírozását.
Kiléptünk az EU-ból, David Cameron lemondott, itt maradt nekünk Boris (Boris Johnson), és Nigel (Nigel Farage) most adta elő, hogy az egészségbiztosításról szóló állítása hazugság volt. Én személy szerint azért szavaztam a kilépés mellett, mert hittem a hazugságokban. Megbántam, mindennél jobban, úgy érzem, ellopták a szavazatomat.
Egy másik brexitszavazó arról beszélt, ha tudott volna róla, hogy a kilépésnek milyen rövid távú következményei lesznek a brit gazdaságra nézve, biztosan nem így szavaz. Bevallotta, hogy nagyon dühös lett, amikor a miniszterelnök lemondott.
Egyébként több EU-párti politikus, például a munkáspárti Diane Abbott vagy a zöldek képviselője, Caroline Lucas is arról beszélt, hogy péntekre a kilépésre szavazók meg fogják bánni a döntésüket. Azzal érveltek, hogy az euroszkepticizmus az olyan mélyen gyökerező problémák, mint az illegális bevándorlás vagy az egészségbiztosítás egyfajta helyettesítő megoldása lett.
Tony Blair, egykori miniszterelnök pedig úgy fogalmazott, a "Maradjunk az EU-ban kampány" egyszerűen nem tudta megértetni az emberekkel, hogy ez a szavazás nem arról szólt, maradjon-e, vagy menjen a kormány.
Érdekes, hogy Cornwallban is a brexitpártiak voltak többségben a szavazás napján, pedig ez a megye egyértelműen élvezte az Európai Uniós tagság előnyeit. Európai támogatásból fejlesztették a helyi infrastruktúrát, az egyetemeket és a szélessávú internet kiépítését is.
A Financial Times azt írta, 2007-től 2013-ig 654 millió eurót kaptak. A 2014-2020-as konvergenciaalapból pedig 592 millió eurót különítettek el Cornwallnak. A kilépéssel ez a támogatás is veszélybe került. A kilépéspárti vezetők korábban megígérték, hogy biztosítják a töretlen fejlődést itt, de John Pollard, a helyi tanács elnöke nem optimista. Aggódik amiatt, hogy folytathatják-e, amit elkezdtek.
Ragaszkodunk ahhoz, hogy Cornwall az uniós programban biztosított támogatással egyenlő beruházási összeget kapjon, ami átlagosan 60 millió fontot jelentett évente az elmúlt tíz évben.
Az Independent szerint a szoros népszavazási végeredmény, valamint az EU-párti szavazók egyre növekvő dühe és a bregretjelenség feltámadása együtt indította el a második népszavazás kiírásának folyamatát és a petíciót, amit több mint kétmillióan írtak alá.
Eszerint a brexitszavazást addig kellene ismételni, amíg legalább 60 százalékkal nyer valamelyik oldal, legalább 75 százalékos részvétel mellett. Ha százezernél többen írnak alá egy petíciót, Nagy-Britanniában a parlamentnek kötelező döntenie arról, vitára bocsátja-e az abban megfogalmazott kérdést.
A kilépéssel nemcsak a brit gazdaság került veszélybe és az Európai Unió, amely könnyen azzal szembesülhet, hogy kilépési hullámot generál a britek döntése, hanem Nagy-Britannia egysége is. A brexit máris felvetette egy második skót függetlenségi népszavazás kérdését. Ugyanakkor ha a skótok elszakadnak az angoloktól, még dönthetnek úgy, hogy maradnak az Európai Unió tagjai.