Csütörtökön döntött a szíriai kormány az őket támogató oroszokkal együtt arról, hogy megnyitnak több folyosót az ostrom alatt álló Aleppóban, amelyen keresztül a civilek elhagyhatják a várost. Azt is bejelentették, hogy azok a lázadók is mehetnek, akik leteszik a fegyvert.
A városban körülbelül
300-350 ezer civil rekedt,
akik azonban nem hisznek a rezsim és az oroszok ígéretének, amely ráadásul az USA és az ENSZ szerint is csak trükk, hogy minél többen letegyék a fegyvert. Eddig ugyanis sem az oroszok, sem a kormánycsapatok nem törődtek a lázadók kezén lévő területeken élő civilekkel.
A New York Timesnak egy Aleppóban élő doktornő azt mondta,
attól félnek, hogy ha a kormánycsapatok kezére kerülnek, akkor vagy megölik őket, vagy börtönbe kerülnek.
A szíriai állami média szerint néhány tucat család hagyta el eddig a várost. Egy orosz katonai szóvivő 137 civilről és 53 lázadó katonáról beszélt.
Az ENSZ szíriai különmegbízottja, Staffan de Mistura arra szólította fel az oroszokat, hogy bízzák az ENSZ-re a civilek kimenekítését. Azt mondta: „ketyeg az óra”, egyre nagyobb veszélyben vannak az Aleppóban rekedtek.
Aleppó korábban Szíria egyik legnagyobb városa volt, kétmillióan laktak itt.
Ez a háború egyik legfontosabb helyszíne,
2012 óta kettéosztott: a nyugati részét Bassár el-Aszad csapatai, a keletit az ellene lázadók tartják ellenőrzésük alatt.
Orosz támogatással az utóbbi időben sikerült a kormánycsapatoknak teljesen körbezárniuk a lázadók által uralt területet. Emellett folyamatosan bombázták a már amúgy is romhalmazzá vált várost. Emberi jogi szervezetek jelentései szerint a célpontoknál nem válogattak:
bombáztak piacokat, pékségeket és kórházakat is.
Emile Hokayem, az International Institute for Strategic Studies elemzője szerint a szíriai rezsim válogatás nélkül támad a civilekre, hogy a brutalitással elérje, hogy behódoljanak neki, vagy legalább ne támogassák a lázadókat.
Aleppó körbezárásával
egyre nagyobb az éhínség is.
Az élelmiszerek ára két hét alatt ötszörösére emelkedett, az üzemanyag teljesen elfogyott. Pusztán ahhoz, hogy valaki kenyeret vegyen, 4-6 órát kell sorban állni. Az Amnesty International és az ENSZ szerint két héten belül minden élelem elfogyhat a városban.
A New York Timesnak egy aktivista azt mondta, amikor valaki valahonnan szerzett két zacskó padlizsánt, akkor többen szinte összeverekedtek miatta. Hiába dobnak le repülőről segélyszállítmányokat, ezeket sokan félnek megenni, mert attól tartanak, hogy mérgezettek.
A CNN-nek segélyszervezetek dolgozói az aleppói helyzetet a srebrenicaihoz hasonlították. De Aleppóban sokkal többen vannak, mint a boszniai városban voltak.
Két éve egyébként volt már egy hasonló szituáció Szíriában. Akkor a kormánycsapatok a szintén a lázadók kezén lévő Homsz városát ostromolták, ahol ugyancsak sok civil volt.
A bombázásokban a várost szinte teljesen lerombolták,
mégis két évig tartott, mire teljesen elfoglalták. Aleppó ráadásul sokkal nagyobb, mint Homsz.
A szíriai háború kezdete, 2011 márciusa óta hivatalos adatok szerint 280 ezren haltak meg – a valós szám elemzők szerint ennél jóval magasabb is lehet. Több millió embernek kellett elmenekülnie otthonából.