A törökországi hírek alapján, a hadseregen belüli kisebb csoport sikertelen puccskísérletéről beszélhetünk – mondta Egeresi Zoltán az Origónak. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója szerint a kormány a puccskísérlet után minden bizonnyal azt fogja kommunikálni, hogy egy hadseregen belüli iszlamista csoport követte el az akciót. Ezt a csoportot egyébként 2013-ban szorították ki a hadseregből, mivel szembekerült a kormánnyal.
Törökországban egyébként hagyománya van annak, hogy a szekuláris értékek mellett álló hadsereg
puccsal távolítja el a számára túlságosan iszlamistává vált kormányt.
1960-ban is hasonló volt a helyzet, amikor felsőbb utasítás nélkül hajtotta végre a hadsereg a kormány eltávolítását, szemben például az 1980-as puccsal, amikor a legfelsőbb vezetés is benne volt – mondta Egeresi Zoltán.
Jól megszervezett akció volt a mostani, mivel a Boszporusz-híd és a Gezi park elfoglalása azt mutatta, hogy direkt szimbolikus helyeket szerettek volna megszerezni a puccsisták. Az akció azonban hamar kudarcba fulladt, mivel sem a hadsereg többsége, sem a rendőrség, sem a speciális erők nem támogatták, és a nép is a puccsisták ellen volt. Ráadásul az ellenzéki pártok sem támogatták az akciót.
Világosan kiderült, hogy nem lehet puccsal demokráciát építeni, ráadásul bő fél éve volt a legutóbbi parlamenti választás, ami a kormányzó Fejlődés és Igazság ismételt sikerét hozta. Egeresi Zoltán szerint
komoly tisztogatás várható a hadseregben,
ami tovább növelheti Erdogan mozgásterét. Az elemző arra nem számít, hogy a puccs után Erdogan azonnal az elnöki rendszer bevezetését kezdeményezné, mivel ehhez nincsen meg a parlamenti kétharmados többsége, és egy népszavazás kimenetele is erősen kétséges lenne.
A péntek éjszakai török puccskísérlet halálos áldozatainak száma 90-re nőtt, 1154-en megsebesültek – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség szombaton a Twitter-oldalán. Egy illetékes szombat délelőtt azt közölte, hogy
már 1563 katonát vettek őrizetbe Törökország-szerte a puccskísérlettel
kapcsolatban. Közben az Anadolu állami hírügynökség azt jelentette, hogy mintegy 200 katona fegyvertelenül elhagyta az ankarai katonai főparancsnokságot, és megadta magát a rendőrségnek.