A Bild a boncolás adataira hivatkozva írja azt, hogy a 37 éves lengyel sofőr, Lukasz Urban, akinek a kamionját eltérítette a terrorista, még élt a merénylet idején. A lap rendőrségi forrásai szerint „küzdelem” is zajlott a sofőrfülkében.
Ezt írja a Deutsche Welle is. Nekik Urban unokatestvére beszélt arról, hogy a sofőrnek vágott és lőtt sebei is voltak, az arca pedig feldagadt, és véres volt. Azt mondta:
biztos benne, hogy az életéért küzdött.
A lengyel férfi megragadhatta a kormányt, és megpróbálta elrántani, hogy ne hajtsanak a karácsonyi vásárba. De nem sikerült neki. Miután a kamion megállt,
a merénylő agyonlőtte a lengyel férfit, és elmenekült.
A Welt szerint az is lehet, hogy ezzel a küzdelemmel a lengyel sofőr megakadályozta, hogy még több embert gázoljon el a terrorista.
Közben az is kiderült, hogy Urban már hétfőn el akart indulni Berlinből a rakománnyal, de várnia kellett. Délután háromkor beszélt utoljára a feleségével, egy órával később viszont már nem vette fel neki a telefont. A GPS-adatok szerint nem sokkal ez előtt a második hívás előtt a kamion megmozdult: kicsit előre-, majd hátrament. Valószínűleg ekkor próbálgatta a terrorista, hogyan kell vezetni.
Ezután 7:40-ig egy helyben maradt, majd elindult, és a karácsonyi vásárba rohant a kocsival. 50-80 méteren keresztül tarolta le a bódékat.
Az elmenekült terroristát még mindig keresik. A korábban elfogott, pakisztáni menedékkérőről ugyanis kiderült, hogy
nem volt köze a merénylethez,
őt már el is engedték. Egy szemtanú vallomása alapján gyanúsították, aki azonban csak annyit látott, hogy a merénylet után a férfi elindult a helyszínről a közeli állatkert felé.
A rendőrök a Deutsche Welle szerint még abban sem biztosak, hogy csak egy embert kell keresniük.
Azt viszont tudják, hogy fegyvere van.
A Welt szerint egy kis kaliberű pisztollyal lőtte agyon a lengyel sofőrt – olyannal, amilyet vadászok vagy sportolók használnak.
A rendőrök arra szólították fel az embereket, hogy legyenek nagyon óvatosak, és nagyon figyeljenek. Eddig már több mint 500 bejelentést kaptak. A Spiegel szerint megtalálták a merénylő DNS-nyomait a sofőrfülkében, és a cellaadatok alapján a mobiltelefonját is próbálják megtalálni. Olyan információk is vannak, hogy
ő is megsérült a támadásban.
A Spiegel információi szerint most egy tunéziai migráns a fő gyanúsított. Találtak ugyanis egy Anis A. névre kiállított igazolványt. Eszerint a férfi
úgynevezett befogadott menedékjogi státussal rendelkezik.
Az igazolvány szerint Anis A. 1992-ben született Tataouine városában. Ugyanakkor a Spiegel azt is írja, hogy a férfi legalább két álnevet használt, és többféle születési dátummal is nyilvántartották. Egy másik lap például Ahmed A.-ként ír róla, itt 21 évesnek írják.
A Welt szerint a férfi Berlinben lakott, és még nem zárult le a menedékkérelmi eljárása. Állítólag egy nagyobb iszlamista hálózat tagja.
A Süddeutsche Zeitung szerint a körözött férfi az Iszlám Állam németországi vezetőjének szalafista hálózatával áll kapcsolatban. A vezetőt, Abu Walaat novemberben fogták el, mert dzsihádistákat toborzott. A lap szerint a berlini merénylet gyanúsítottja
nemrég fegyvert akart szerezni,
így került kapcsolatba a hálózattal. Ezért megfigyelték, de eltűnt a hatóságok elől.
Korábbi életéről egyelőre annyit tudni, hogy 2012-ben ment Tunéziából Olaszországba, majd tavaly Németországba. Idén kapta meg a befogadotti jogállást – ez olyan menedékkérőknek jár, akik nem jogosultak a menekült vagy oltalmazott státuszra, vagyis menedékjogi kérelmüket elutasították, de egyben felfüggesztették az ország elhagyására kötelező határozatot, mert valamilyen okból nem térhetnek vissza hazájukba, például azért, mert halálbüntetés várna rájuk, vagy nincsenek úti okmányaik.
Tunéziában is nyomoznak ellene
A tunéziai hatóságok is nyomozást indítottak a berlini merénylet gyanúsítottjának környezetében. A tunéziai rádió arról adott hírt, hogy az ország központi, falusias térségéből származó 24 éves Anis Amri hét évvel ezelőtt hagyta el hazáját, és illegális bevándorlóként érkezett Olaszországba. Ott több évre bebörtönözték azzal a váddal, hogy felgyújtott egy iskolát. Németországba – édesapjának beszámolója szerint – tavaly költözött át. Tunéziai biztonsági források szerint Amrinak öt testvére van.
A német szövetségi belügyminiszter szerdán délután bejelentette: a férfi ellen a schengeni övezet egészére vonatkozó
körözést adtak ki, és százezer eurós nyomravezetői díjat ajánlottak fel az elfogását elősegítő információkért.
Azt is mondta: egyelőre gyanúsítottról van szó, még nem 100 százalékig biztosak benne, hogy ő volt a terrorista.
Azt is mondta, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarja az újságokban eddig a férfiról megjelenteket. A terrortámadásban 12-en meghaltak, körülbelül 50-en pedig megsérültek, köztük egy magyar nő is. A merényletért az Iszlám Állam vállalta a felelősséget.