Barack Obama amerikai elnök szerint az Oroszország elleni szankciók "szükséges és megfelelő" választ jelentenek Moszkvának arra a törekvésére, hogy a nemzetközileg elfogadott viselkedési normák semmibe vételével aláássa az amerikai érdekeket.
A leköszönő elnök szerint az amerikai diplomaták elfogadhatatlan zaklatásoknak, illetve megfélemlítésnek voltak kitéve Moszkvában az év során az orosz biztonsági szolgálatok, illetve a rendőrség részéről.
Washington az amerikai választásokkal kapcsolatos orosz hackertámadások miatt szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben - az erről szóló rendeletet a tisztségéből január 20-án, tehát kevesebb mint egy hónap múlva távozó Barack Obama amerikai elnök csütörtökön írta alá Hawaiin, ahol év végi vakációját tölti.
Obama egyébként aktívan kampányolt párttársának, a választásokat elveszítő demokrata Hillary Clintonnak.
A Fox News szerint Obama azt is bejelentette, hogy az amerikai belbiztonsági minisztérium és az FBI titkosítás alól feloldott dokumentumok nyilvánosságra hozatalára készül az üggyel kapcsolatban. Azt is megígérte, hogy a következő napokban a kormánya jelentést tesz majd a kongresszusnak arról, hogyan próbálták az oroszok befolyásolni a mostani és korábbi választásokat. A portál szerint az amerikai hatóságok két orosz kézben lévő épületet is bezárattak Maryland és New York államokban.
Az orosz külügyminisztérium szerint az új amerikai szankciók kontraproduktívak, és aláássák a kétoldalú kapcsolatok normalizálását - jelentette csütörtök este az Interfax hírügynökség. Oroszország válaszlépéseket tesz diplomatáinak az Egyesült Államokból történő kiutasítása nyomán, ezt Vlagyimir Dzsabarov, a szövetségi tanács (parlamenti felsőház) külügyi bizottságának alelnöke mondta. Arra utalt, hogy az intézkedések a moszkvai amerikai nagykövetséget, illetve a konzulátust érintik majd.
Az Egyesült Államok képviselőházának elnöke szerint Oroszország folyamatosan az amerikai érdekek aláásásán mesterkedik, és az ellene hozott szankciók már régóta esedékesek voltak. A republikánus párti Paul Ryan ugyan kissé megkésettnek mondta a büntetőintézkedések bevezetését, ám hangsúlyozta: ez a megfelelő mód arra, hogy véget érjen Washington a nyolc éve hibás politikája Oroszország irányában. Hozzátette, hogy a hamarosan leköszönő amerikai kormányzat hatástalan külpolitikát folytatott, ami az Egyesült Államokat gyengébbé tette a világ szemében.