Peruban napok óta hatalmas esőzések vannak, ami áradásokat indított meg főleg az ország északi részén, de a vészhelyzet az ország lakosságának több mint a felét érinti.
A fővárosban, Limában egy hete nincs vízellátás, a palackozott víz is elfogyott, de most úgy tűnik, sikerült megoldani a helyzetet.
Az árak közel öt százalékot emelkedtek
rövid idő alatt, mert az élelmiszer-ellátás is akadozik. A fegyveres erőket is mozgósította a perui kormány, hogy fenntartsák a közrendet a katasztrófa sújtotta részeken – számolt be a BBC.
Bár az esőzés ma már alábbhagyott az országban, az időjárási előrejelzések újabb jelentős csapadékmennyiséget jósolnak a következő két hétben. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy Peruban több mint 30 fokos meleg van, a szennyvízrendszer pedig teljesen túlterhelt, így egyre szaporodnak a szúnyogok és a fertőzések az ABC tudósítása szerint. A Fox News arról írt, hogy sok kistelepülést teljesen elzártak az áradások, és kórházakat, temetőket öntött el a víz. (Az NBC News fotógalériája itt tekinthető meg.)
Peruban hasonló méretű esőzések utoljára 1998-ban voltak, akkor a természeti katasztrófának 374 halálos áldozata volt. Már akkor is összefüggött az El Niño-hatással, vagyis a nyugat-keleti irányú meleg óceáni áramlással Dél-Amerika partjainál. Ez mindig jelentős esőzéseket hoz, ám szakemberek szerint idén már
körülbelül tízszer annyi csapadék esett Peruban, mint az megszokott.
Ennek az lehet az oka, hogy az óceán felső vízrétegének hőmérséklete az átlagosnál 5 Celsius-fokkal magasabb, megközelíti a 20 fokos meleget.
Mi az El Niño?
Tulajdonképpen a passzátszél legyengülése okozza, ami a Csendes-óceán keleti és nyugati medencéje közötti légnyomáskülönbség csökkenésével jár. A jelenség miatt Dél-Amerika nyugati partjaitól nem áramlik el a melegebb tengervíz, hanem egyre melegszik a felszín közelében. A meleg miatt sokkal erőteljesebb lesz a párolgás, és ez okoz heves esőzéseket és viharokat az amerikai kontinensen.Az egyre erősödő El Niño jelenség az utóbbi években heves esőzéseket okozott Argentínában, Brazíliában, Paraguayban és Uruguayban is, és egyre kedvez a tornádók kialakulásának az USA déli államaiban is.